Rozpoczyna pracę w swojej wyobraźni

Lalki tworzę od trzech lat. Studiując na Uniwersytecie szukałam własnej drogi, pewnego dnia zobaczyłam japońskie lalki BJG, i zapragnęłam mieć taką lalkę. Tworzę z różnych materiałów. Zaczęłam od gliny ceramicznej, później masy papierowej, gliny Efaplast, modeliny.

Karen
Karen

Ciągle szukam nowych materiałów i technik. Pracę rozpoczynam od projektu, ale nie zawsze. Wszystkie części rzeźbię od podstaw, nie korzystam z form. Ubrania również sama szyję i projektuję. Przy tworzeniu lalki, jestem również fryzjerem i stylistą, muszę przykleić czasami brodę, namalować oczy.

Wieloryb
Wieloryb

Od jakiegoś czasu lalki robię na zamówienie. Zazwyczaj bywa tak, że nie znam tej osoby, otrzymuję tylko pewny opis jaka ta lalka ma być i dla kogo. Wówczas rozpoczynam pracę w swojej wyobraźni. Później powstaje projekt, dalej zaczynam zawsze od rzeźbienia głowy. Szkielet lalki wykonuję z drutu, na który nakładam, warstwa po warstwie watę, albo inny miękki materiał, za pomocą którego tworzę ciało.

Mały Hamlet
Mały Hamlet

Wykonanie lalki  trwa mniej więcej od tygodnia do dwóch miesięcy. Czasami bywa tak, że nie siadam do robienia lalki, ponieważ wiem, że dzisiaj akurat nic dobrego nie zrobię.

Jeszcze ujęcie
Jeszcze ujęcie

Lena Ovcharova

Urodziła się w Taszkiencie (obecnie Uzbekistan). Tam skończyła szkolę podstawową i wyjechała do Rosji, gdzie skończyła szkolę zawodową – projektant ubioru. Później przyjechała do Polski, ze względu na polskie pochodzenie miała możliwość tu studiować. Po kursie językowym w Rzeszowie, rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. W tym roku skończyła studia, broniąc pracę magisterską pod kierownictwem profesora Jarosława Kozłowskiego (pracownia malarstwa konceptualnego).

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni