Sztuka uwodzenia

Packaging to jeden z elementów brandingu. Na pytanie czy opakowanie ma jakiś wpływ na decyzje zakupowe większość pytanych odpowiada przecząco. Rola opakowania w kontekście decyzji zakupowych to interesujące zagadnienie.

Przedstawiony przypadek to jeden z niewielu, który nie był efektem kolejnego zlecenia lecz spontaniczną reakcją na zaistniałą sytuację. Prawdziwym wyzwaniem dla uczestników pewnego wydarzenia.

Studium przypadku - Before 001

A tak to się zaczęło

Umiejętność słuchania i obserwowania otaczającej nas rzeczywistości może stanowić źródło istotnych informacji. Tak było i tym razem. To był ciężki dzień. Właśnie zamknęliśmy kolejny projekt. Wybraliśmy miejsce, usiedliśmy przy wskazanym stoliku i zamówiliśmy „to coś”, co pozwala posiedzieć i pogadać.
O ile męska część naszego towarzystwa nie miała większego problemu z wyborem i złożeniem zamówienia, o tyle naszym koleżankom sprawiło to jak zwykle trochę kłopotu.
I tu dała znać o sobie kobieca solidarność. Miła kelnerka, która była już świadkiem licznych, zażartych dyskusji z naszym udziałem, wzięła w obronę nasze koleżanki, tłumacząc ich brak zdecydowania w wyborze. Z pretensją w głosie rzuciła w naszą stronę:
- Dlaczego nie zrobicie piwa takiego dla kobiet, prawdziwego, nie kolejnego zamulającego Karmi, Gingers’a, Redd’sa, czy Freeq’a?
Prosząc o doprecyzowanie słowa „prawdziwe” ku naszemu zaskoczeniu otrzymaliśmy gotowy brief.

Studium przypadku - Before 002

Przepis na… Prawdziwe?

To takie o smaku „czeskiego piwa” z małą ilością goryczki. O niskiej zawartości alkoholu (3,5–3,8), lekkiego, szlachetnego, z klasą. Identyfikującego kobiecą osobowość. Piwo, które będzie pasowało do kobiecych ust. Będzie można je pić prosto z butelki, rozkoszując się nie tylko smakiem (bez uszczerbku na naszym osobistym wizerunku), ale również wyglądem. Takie, z którym „będzie się można pokazać”. Szkoda, że tego nie słyszeli marketerzy odpowiedzialni za swoje piwne brandy.

Tak więc mieliśmy temat do dyskusji nie tylko na resztę wieczoru, ale na następne kilka tygodni. Postanowiliśmy bezinteresownie, zaangażować się w ten pomysł i zrobić coś dla siebie. Coś, co będzie od początku do końca nasze. Coś dla własnej przyjemności i satysfakcji.

Dla niej czy dla niego – czyli jak wybierają kobiety

Studium przypadku - Before 003

Na razie mieliśmy tylko jeden głos w sprawie, opinię sympatycznej kelnerki. Postanowiliśmy zebrać więcej informacji. Przekonać się jak to jest naprawdę z tym „babskim pragnieniem”. Kim są, jakie piją i jak wybierają. Prześledzić fora dyskusyjne. Poznać kobiecy punkt widzenia w sprawie piwa dla nich samych. Czy potrafią wskazać na to jedno, które idealnie identyfikuje kobiecą osobowość?

Świadomość marek piwa wśród mężczyzn jest o wiele większa niż wśród kobiet. Każdy z nich może znaleźć coś dla siebie. Pytając „co dla pani?”, często możemy usłyszeć: „wszystko jedno”, lub „takie z małą ilością goryczki”, albo „co Pan/Pani proponuje?”.

Stojąc przed wielką sklepową półką sięgają po te marki, które najmocniej utkwiły im w pamięci, bądź te, które preferuje ich partner. W innym przypadku wybór pada na to, które aktualnie znajdzie się w zasięgu ich wzroku lub to, które aktualnie przychodzi im na myśl. Co bardziej ulegające modzie wskazują na marki zagraniczne lub brzmiące obcojęzycznie.

Elementy tworzące wizerunek produktu

Kolejnym istotnym elementem nowego produktu był kształt butelki. To on w znacznym stopniu decyduje o ostatecznym wyglądzie całego opakowania gwarantując natychmiastowe wyróżnienie produktu na szerokiej „piwnej półce”.

Uwzględniając kobiece preferencje stworzono mniejszą butelkę, (o pojemności 0,33 l., 0,4 l.), wyłącznie szklane opakowanie. Szkło przezroczyste lub barwione (żadnej puszki). Zależało nam aby opakowanie swym kształtem i kolorem identyfikowało kobiety z klasą.

Równie ważna co wygląd była dla nas funkcjonalność opakowania, wygoda trzymania, praktyczność otwierania. Wąska, smukła butelka, dopasowana do małej, delikatnej kobiecej dłoni.

Zależało nam również aby interpretacja graficzna nazwy, zastosowana typografia, cienkie smukłe litery („małe”) były tożsame z kobiecą wrażliwością. Proponowana grafika (typografia, kolorystyka, kompozycja graficzna) jest dopełnieniem całości, uzupełnieniem nazwy. Wszystkie zastosowane środki wyrazu powinny budować prestiż, podkreślając wyjątkowość i jakość samego produktu, który skrywa wnętrze butelki.

Studium przypadku - Before 004

For sale

To wielka satysfakcja, móc zobaczyć efekt swojej pracy na sklepowej półce. Jednak od projektu do jego realizacji daleka droga. Prezentacja każdego nowego opakowania to dopiero materiał wyjściowy do dalszych prac, gdzie do głosu dochodzą aspiracje i osobiste wizje marketerów.

Z „beforem” było inaczej. W tym przypadku to my decydowaliśmy o wyborze nazwy, wyglądzie jego poszczególnych elementów oraz ostatecznej wizualizacji całego opakowania.
Kiedy projekt był ukończony ponownie pojawiliśmy się w miejscu, gdzie już na progu uśmiechem przywitała nas znajoma kelnerka. Wręczając jej efekt naszej pracy złożyliśmy zamówienie. Tym razem nasze koleżanki nie miały problemu z wyborem czegoś dla siebie. Wiedziały co zaspokoiłoby ich pragnienie. Wszystkie zgodnie wskazały na…

Żyjemy w świecie marek i produktów, które dla współczesnego konsumenta stały się częścią ich własnej osobowości. Dzisiaj marka musi być partnerem. To często rynek generuje potrzeby dostarczając istotnych informacji i gotowych rozwiązań dotyczących nowych produktów.
Może warto posłuchać głosu konsumentów? Usiąść po tej samej stronie, stanąć oko w oko z jego problemami i krytyką?

Trenddesign

Trenddesign

Jesteśmy pasjonatami brandingu. Zajmujemy się budowaniem tożsamości i kreowaniem wizerunku marek i produktów, gdzie design odpowiada z emocjonalną sferę wysyłanych komunikatów.

Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Kiedy już znajdziemy główny koncept, szukamy sposobów, aby pomysł zmaterializować, zaprojektować jego przekaz wizualny i werbalny, z którego marka i jej produkty będą czerpały emocjonalną moc.

Zależy nam aby nowatorskie spojrzenie wyróżniało nie tylko nas, ale również te marki, produkty i usługi, które nie boją się zmian, dostrzegają potrzebę wyróżnienia się w masie „identyczności” oraz chęć bycia bliżej konsumenta.

Strona internetowa: www.trenddesign.pl.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni