Chata w wersji premium
- Architektura
- Lucyna Juchiewicz
Niełatwo znaleźć projekty domów, które z taką lekkością, a jednocześnie precyzją, łączyłyby w sobie to, co tradycyjne, wiejskie i proste z tym, co nowoczesne, wyrafinowane i ekskluzywne.
Doceniona w Essen
6300 produktów z 59 krajów rywalizowało w tym roku o nagrodę Red Dot Design Award. Zdobyło ją aż 12 polskich produktów, a jednym z laureatów zostało studio HOLA, którego architekci urzekli jurorów swoim projektem Pasterskiej chaty. Nazwa projektu może być dość myląca, bo choć dom rzeczywiście w wielu aspektach nawiązuje do tradycji i regionu, to jego wyposażenie jest na wskroś nowoczesne.
Dwa oblicza
Przechadzając się urokliwą trasą w pobliżu średniowiecznych zamków w Niedzicy i Czorsztynie napotykamy na budynek, który zadziwia swoją architekturą. Dach stapia się tu jakby z jego murami, a ciężkie, drewniane drzwi robią wrażenie niedostępnych. Jednak to tylko jedno oblicze Pasterskiej chaty. Otwiera się ona bowiem niemal całkowicie na piękne okoliczne widoki z drugiej strony, która w większości jest oszklona. Dzięki temu przez cały dzień możemy z fotela czy kanapy podziwiać widoczne z dala zamki i bujną przyrodę.
Wycinanki i koronki
W projekcie wnętrz Pasterskiej chaty widzimy niemal na każdym kroku akcent regionalny – tu motyw wycinanki, tam koronki, a jeszcze gdzie indziej – drewniany stół z charakterystycznymi, rustykalnymi zdobieniami. Wnętrze domu utrzymane jest w naturalnych barwach: czerni, brązie, szarości. Minimalistyczne, przestronne, wygodne i funkcjonalne. A przy tym ciepłe i przytulne.
Co w niej urzeka?
Niełatwo znaleźć projekty domów, które z taką lekkością, a jednocześnie precyzją, łączyłyby w sobie to, co tradycyjne, wiejskie i proste z tym, co nowoczesne, wyrafinowane i ekskluzywne. Z pewnością największym atutem projektu jest jego otwarcie na otaczającą przestrzeń. Widok jeziora, lasów i majaczących z oddali wież zamków zapiera dech w piersiach. I pomyśleć, że można go mieć na co dzień! Dodatkowo, wnętrza Pasterskiej chaty, tak przestronne i pozbawione zbędnych bibelotów, jednocześnie nie robią wrażenia zimnych. Wręcz przeciwnie. Ciepła dodają im przyjemne dla oka, miękkie kanapy, poduszki i koce, a także drewno, które spotykamy tu na każdym kroku.
Lucyna Juchiewicz
Polonistka. Lubi psychologię, zwierzęta i kajakarstwo. Po nocach, zamiast się wysypiać, czyta książki i ogląda filmy.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.