Dobry design jest ponadczasowy

Pierwsze projekty mebli – fotel i krzesło ze sklejki na metalowej konstrukcji – pokazywane na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w roku 1957 zdobyły II nagrodę w kategorii mebli za nowatorstwo formy i zastosowanie nowoczesnego materiału.
Po wykorzystaniu elastyczności sklejki Modzelewski sięgnął po tworzywa sztuczne. Ukończony w roku 1958 fotel z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce, a od strony formalnej, stanowi unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska. Zainteresowanie ze strony Le Corbusiera produkcją tego modelu we Francji zaowocowało opatentowaniem go w roku 1961, jednak do wdrożenia nie doszło. Fotel RM58 został doceniony rownież przez ekspertow z Victoria & Albert Museum w Londynie, przez które został zakupiony uzupełniając kolekcję światowego designu.

RM58 classic red

Fotele produkowane są w technologii roto-formowania. W pierwszym etapie aluminiowa forma wypełniana jest polietylenowym proszkiem, następnie zamknięta forma trafia do pieca w którym obraca się poddawana temp. 250 C. Proszek topiąc się oblepia ściany formy tworząc równomierną skorupę. Po ostudzeniu formy można ją otworzyć i wyjąć gotowe siedzisko. Polietylenowy korpus pozwala na użytkowanie fotela również na zewnątrz. Stalowe nogi malowane proszkowo zakończone są stopkami antypoślizgowymi.

RM58 classic black

Wypracowanie koncepcji marki zakładającej stworzenie spójnego modelu wdrażania do produkcji seryjnej ikon polskiego projektowania zajęło blisko dwa lata. Istotnym elementem tego procesu było, jako przejaw realizacji przyjętej koncepcji marki, przywrócenie do życia trzech projektów foteli Romana Modzelewskiego przy użyciu nowoczesnych materiałów i technologii z jednoczesnym poszanowaniem praw autorskich.

RM58 mat

Przewodnim celem jaki stawia sobie Vzór jest stworzenie przekrojowej kolekcji polskiego wzornictwa, zaczynając od przywrócenia ikon, jak projekty Modzelewskiego, aż do współpracy ze współczesnymi projektantami, oraz promowanie jej w kraju i na świecie.

Vzór

Vzór

Marka stworzona przez Jakuba Sobiepanka na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach pracy magisterskiej obronionej w pracowni Tomasza Rygalika, oraz wyróżnionej nagrodą „Coming Out” jako jednego z czterech najlepszych dyplomów w dziedzinie wzornictwa w 2012 roku.

Nad rozwojem marki pracują również historyk designu, dr Krystyna Łuczak-Surówka oraz Michał Woch, wspierający Vzór w zakresie zarządczym.

Strona internetowa: www.vzor.pl.

Roman Modzelewski
Urodził się w 1912 roku w Łodziejach, na Litwie Kowieńskiej. Zmarł w 1997 roku w Łodzi. Malarz, projektant, pedagog. Twórca awangardowy, artysta interdyscyplinarny. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP swoje losy artystyczne i zawodowe związał z łódzką Akademią Sztuk Pięknych od początku jej powstania w roku 1945. Wieloletni profesor tej uczelni, wielokrotny jej Rektor, w tym pierwszy Rektor z wyboru.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni