Filiżanki ze studia Ende
- Wzornictwo
- Lucyna Juchiewicz
Historia powstania projektu filiżanek Ende w postaci główek lalek jest równie niezwykła, co one same. Młoda artystka Natalia Gruszecka odbywała praktykę w znanej fabryce porcelany w Ćmielowie. Tam odnalazła stare odlewy, które w przeszłości służyły do tworzenia głów lalek. Odlewy te stały się dla niej inspiracją i w ten właśnie sposób powstały te zaskakujące, a jednocześnie piękne i oryginalne filiżanki.
Doll head, fot. materiały prasowe Ende, endeceramics.pl
Małe dzieła sztuki
Filiżanki te znajdziemy w kolorach białym i czarnym, a także w połączeniu z prawdziwym złotem lub srebrem. Dodajmy, że wszystkie filiżanki, jakie powstają w studiu Ende, wykonywane są ręcznie.
Wire, fot. materiały prasowe Ende, endeceramics.pl
Urok kontrastu
Natalia Gruszecka z dużą swobodą kontrastuje elementy tradycyjne z fantazyjnymi. Wystarczy spojrzeć na wspomniane filiżanki w kształcie główek, ale też na kubki z niezwykle oryginalnymi uchwytami, czy złoty kubek na powyginanych nóżkach. Zaskakujące, a jednocześnie eleganckie i przykuwające wzrok połączenia to główne atuty projektów artystki.
Twist, fot. materiały prasowe Ende, endeceramics.pl
Czarna porcelana
Pracownia Ende, którą artystka współtworzy z Jakubem Kwarcińskim słynie jednak nie tylko ze swojej unikatowej zastawy. Była prekursorem wyrobów z czarnej porcelany, które z sukcesami wystawiane były zarówno w Polsce, jak i na świecie. Porcelana ta, o znaczącej nazwie Bone China, powstaje w wyniku połączenia popiołu kostnego, skaleni i kaolinu. Jest ona cieńsza i zapewnia większą przejrzystość niż tradycyjna porcelana, a do tego wykonywane na niej zdobienia są trwalsze, a same wyroby – bardziej odporne na uszkodzenia.
Mobius, fot. materiały prasowe Ende, endeceramics.pl
Powiew świeżości
Projekty Natalii Gruszeckiej to ulga dla oczu znudzonych pstrokatymi naczyniami wołającymi w desperacji o uwagę. Dla oczu, które dość mają przekombinowanych (a przy tym często niewygodnych w użyciu) form. To naczynia, które koją swoją prostotą, elegancją i pomysłem przy… całkiem praktycznym zastosowaniu.

Lucyna Juchiewicz
Polonistka. Lubi psychologię, zwierzęta i kajakarstwo. Po nocach, zamiast się wysypiać, czyta książki i ogląda filmy.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.