Made of paper
- Biżuteria
- Julia Wizowska
Wydawałoby się, że papier – jako materiał nietrwały i pozbawiony jakiejkolwiek szlachetności – wcale a wcale się nie nada na tworzywo do biżuterii artystycznej. Dzieła Anny Orskiej udowadniają, że jest zupełnie inaczej.
Dla kogo przeznaczona jest biżuteria autorska Anny Orskiej? Dla ludzi 'młodych duchem', z dystansem do świata i siebie, otwartych i odważnych. Dlaczego? Ponieważ wyroby jubilerskie artystki wyróżniają noszącego je
z tłumu i przyciągają wiele uwagi.
Kolekcja biżuterii Anny Orskiej „Made of paper” jest rzeczywiście wykonana z papieru. Papier jest niezwykle plastyczny, daje mnóstwo możliwości,
a jego trwałość lub jej brak, są niezwykle wymowne – mówi artystka. Pomysł na nietypową biżuterię narodził się z obserwacji. Na co dzień korzystamy z mnóstwa produktów jednorazowych, zastanawiałam się więc nad tym, czy w podobny sposób mogę potraktować biżuterię – tłumaczy Orska. Już kilka lat temu stworzyła ona kolekcję jednorazowego użytku, kolejno utwardzała, zabezpieczała, impregnowała materiał po to, aby przetrwał lata.
Z drugiej strony, Anna Orska w wielu wzorach specjalnie wykorzystuje nietrwały charakter papieru, by pokazać działanie czasu i tego co się dzieje z materiałem podczas użytkowania, jak pachnie i jak pięknie się poddaje kształtom ciała noszącego.
Jest taki naszyjnik wydrążony z gazety codziennej. Delikatne płatki zadrukowanego papieru po połączeniu sprawiają wrażenie jedwabnej struktury, są delikatne w dotyku, pięknie się dopasowują i nabierają charakteru w miarę noszenia. Uznałam, że to ważne tak samo jak ważne jest przeglądanie starego nakładu książki, którego żółte kartki pachną specyficznym drukiem i kurzem, przywołują wspomnienia – opowiada Anna Orska o swoim wyrobie.
Biżuteria jest tworzona od początku do końca ręcznie. Papier się czerpie, formuje, zwija, drze, zadrukowuje. Dodaje się inne, niepapierowe, elementy dekoracji: stare zegary, guziki, elementy zamków, klucze, wyłowione z mórz liny, linki wspinaczkowe, kryształy żyrandolowe, śruby, podkładki. Potem się kształtuje biżuterię wedle pomysłu. A te czerpie z pop artu i przekształca w zabawy strukturalne.
Anna Orska
Swoje najbardziej artystyczne wizje przedstawia pod autorską marką ORSKA. Projektantka biżuterii niestandardowej, w formie i materiałach, umiejętnie łączy nowe trendy i design ze starymi materiałami. Zgodnie z zasadą upcyklingu odnajduje rzeczy zapomniane, bezużyteczne i pozwala im powrócić w nowej formie. Jej prace budzą podziw, zainteresowanie, intrygują i nie dają się zapomnieć. Zdecydowana większość to unikaty, reszta to wzory limitowane, realizowane w krótkich seriach.
Strona internetowa: www.orska.pl
Anna Orska
Zgodnie z zasadą upcyklingu odnajduje rzeczy zapomniane, bezużyteczne i pozwala im powrócić w nowej formie.
Tworzy biżuterię niestandardową w formie i materiałach, umiejętnie łączy nowe trendy i design ze starymi materiałami.
Zdecydowana większość jej prac to unikaty, reszta to wzory limitowane, realizowane w krótkich seriach.
Strona internetowa:
www.orska.pl
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.