Metamorfoza kostki

Projekt domu polegał na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie domu jednorodzinnego z początku lat 60-tych, tzw. popularnej "kostki". Celem było stworzenie prostej, eleganckiej i współczesnej bryły budynku.
Inwestycja polega na rozbudowie północnej partii budynku w miejscu istniejącego garażu. W nowoprojektowanej części zlokalizowana została główna strefa wejściowa od frontu połączona z przedpokojem – na parterze, oraz garderoba i łazienka – na piętrze. Różnice w wysokości posadowienia i poziomów dachu, zostały zniwelowane. Całość bryły została wyrównana do jednej wysokości i zamknięta w formie wydłużonej o nową część kostki.

Metamorfoza kostki 01

Od strony północnej zaprojektowany został podjazd do domu, z bezpośrednim wejściem do kondygnacji podziemnej pełniącej funkcję gospodarczo – magazynową. Podjazd zwieńczony jest wiatą w formie odwróconej litery „L”, która stanowi również zadaszenie nad wejściem do piwnic. Charakterystycznym elementem rozbudowywanej części jest znacznych rozmiarów przeszklenie, zaczynające się od wejścia do piwnicy (z podjazdu od strony pn.), „przechodzące” przez kondygnacje parteru i piętra.

Metamorfoza kostki 02

Chaotycznie rozrzucone otwory okienne istniejącego budynku, zostały przeprojektowane i ujęte w ramy w postaci opasek wokół okien wypełnionych deskami elewacyjnymi pomiędzy, porządkując tym samym elewacje budynku, nadając przy tym bardziej nowoczesnego charakteru.
Z uwagi na podniesiony parter budynku, od strony wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowany został drewniany taras.

Metamorfoza kostki 03

Na tarasie zauważyć można wszystkie wykorzystane w projekcie materiały, czyli egzotyczne drewno w postaci desek elewacyjnych i tarasowych, piaskowiec wykorzystany głównie jako obłożenie podmurówki tarasu (oraz ściany wiaty), szkło i drobnoziarnisty tynk.

Metamorfoza kostki 04

Biel tynku w połączeniu z egzotycznym drewnem na elewacjach i tarasie oraz szkłem, ujęte w geometrycznym porządku stanowią współczesną interpretację stylu modernistycznego.
Projekt ten jest przykładem, że wszechobecne w polskim krajobrazie budynki z drugiej połowy XX wieku, w tym właśnie tak popularne kostki, mogą otrzymać drugie życie i śmiało funkcjonować we współczesnej stylistyce.

Studioko

Studio Projektowe STUDIOKO jest multidyscyplinarną pracownią projektowa działającą na polu architektury, architektury wnętrz, wzornictwa i grafiki użytkowej.
Studio założone i prowadzone w 2010 r. przez architekta Maxa Kobielę związanego od 2002 roku z pracownią Art-System oraz niezależnym projektem m[x]design.
Oferta STUDIOKO opiera się na bazie doświadczeń zdobywanych przez właściciela, absolwenta WA Politechniki Krakowskiej z zakresu architektury, architektury wnętrz oraz meblarstwa na rynku polskim, angielskim i francuskim.

Strona internetowa: www.studioko.eu

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni