Niedotykalne/Untouchable - relacja

O konkursie słów kilka...

Temat konkursu nie zamykał się do jednej kategorii doznań. Niedotykalne/Untouchable było rozumiane raczej jako proces tego co nas otacza, nieuchwytnych skrajności, zarówno tych postrzeganych w kontaktach międzyludzkich, różnicach społecznych czy kulturowych jak i jednostkowego doświadczenia świata. Na to wezwanie odpowiedziało ponad 500 artystów z Polski, Francji, Ukrainy, a także Rosji, którzy wysłali swoje prace na konkurs „Untouchable” zorganizowany przez internetową galerię Gallery Store w ramach trwającego w Poznaniu Mediations Biennale 2012.

Spośród wszystkich nadesłanych prac Jury konkursu wybrało prace 52 artystów, których mogliśmy oglądać na wystawie w galerii na czas Mediations Biennale przy ulicy Ratajczaka 22 w Poznaniu. Czynniki, które miały decydujący wpływ na wybór Laureatów nie oscylowały tylko wokół tematu pracy, techniki czy formy. Jury przede wszystkim zwróciło uwagę na dojrzały warsztat i konsekwencję w twórczości, którą wykazali się Laureaci konkursu.

Jury konkursu

dr hab. Tomasz Wendland (Przewodniczący Jury)
prof. Sławomir Sobczak (UAP)
Richard Bond (UK)
Agnieszka Gonczar (Gallery Store)

I miejsce: JOANNA WIATER

Rafał - Joanna Wiater
Rafał - Joanna Wiater

Blackowie - Joanna Wiater
Blackowie - Joanna Wiater

Karolina - Joanna Wiater
Karolina - Joanna Wiater

W swoich obrazach przedstawiam problem uzależnienia od narkotyków i alkoholu w sposób niedosłowny i niedydaktyczny. Tematykę obrazów czerpie z zdjęć przyjaciół i znajomych, które w jakiś sposób są tożsame z moimi prywatnymi przeżyciami. Poprzez malarstwo próbuję odtworzyć własną przeszłość, która w wyniku uzależnienia stała się niejasnym mirażem. Moją świadomość wypełniają wspomnienia tworzące kalejdoskop dziwnych kadrów, przedstawiających ludzi z którymi spędzałam czas, będąc czynnie uzależnioną. Portretuję osoby mi bliskie, w charakterystycznych dla nich pozach czy wnętrzach. Za każdym przedstawieniem kryje się ludzki dramat, tajemnica i złożona historia.
Moje obrazy nie idealizują uzależnienia, ich pośrednim celem jest przedstawienie narkomanii obdartej z romantycznej otoczki. Malarstwo ma też dla mnie funkcję terapeutyczną, chcę podzielić się z odbiorcą prawdą o sobie i świecie, który poznałam.
Zależy mi, by każdy obraz był swego rodzaju „artystycznym wizjerem”, przez który można podglądać hermetyczne środowisko - balansujące na granicy legalności, jawy i snu. Stawiam przed widzem pytania: kim jest przedstawiony człowiek? Gdzie się znajduje? Jaką sytuacje przedstawia obraz? Chcę, by oglądający sam starał się odpowiedzieć na te pytania, by korzystając z własnych przeżyć, wspomnień, skojarzeń - dookreślił obraz.

Joanna Wiater
Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim, aktualnie studiuje malarstwo na ASP w Katowicach (trzeci rok studiów dziennych).

Wystawy
2012 - zbiorowa, w ramach "Nocy muzeów", Muzeum Górnośląskie, Bytom
2012 - zbiorowa, "Odkrywka" w ramach "Nocy muzeów", Muzeum Śląskie, Katowice
2012 - przygotowuje pierwszą wystawę indywidualną

II miejsce: MARCIN ZABORSKI

bez tytułu 1 - Marcin Zaborski
bez tytułu 1 - Marcin Zaborski

bez tytułu 2 - Marcin Zaborski
bez tytułu 2 - Marcin Zaborski

bez tytułu 3 - Marcin Zaborski
bez tytułu 3 - Marcin Zaborski

Seria obrazów "bez tytułu" powstała na podstawie zdjęć znalezionych na dyskach komputerów moich znajomych. Są to zwykle fotografie pstrykane bez większego namysłu podczas różnych spotkań towarzyskich. Wyszukuję w nich dla siebie motywy z drugiego planu, malutkie fragmenty rzeczywistości w których pozwalamy sobie na naturalność.
Najważniejsze dla mnie w moich obrazach jest to, czego nie da opisać się słowami, jednak przyznam, że bardzo ciężko jest mi napisać coś o moich obrazach. (...) Ja póki co w mojej pracowni ciągle pozwalam sobie na dużą swobodę, co sprawia że moje obrazy po skończeniu nigdy nie wyglądają tak jak to sobie wyobrażałem podchodząc do płótna. Maluję dużo, ale pozostawiam tylko te obrazy, które w jakiś sposób na mnie działają, takie z którymi lubię obcować.
Frank Zappa powiedział kiedyś, że "pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury". Ja mam trochę taki stosunek do pisania na temat malarstwa. Postaram się to w sobie zmienić ale póki co tak to wygląda.

Marcin Zaborski
Student na wydziale malarstwa UMK w Toruniu. Laureat nagrody im. Stanisława Borysowskiego za najlepsze malarstwo w roku akademickim 2011-2012.

III miejsce: AGNIESZKA ŚWIERCZEK

Obrazy są częścią większego cyklu o Afganistanie, powstały pod wpływem pamiętnika i zdjęć, które przywiózł mój mąż z tego kraju. Poniżej wyrwane fragmenty, które dopełnią obrazy. Wyklarują myśli krążące wokół nich.

Afganistan 1 - Agnieszka Świerczek
Afganistan 1 - Agnieszka Świerczek

Afganistan 2 - Agnieszka Świerczek
Afganistan 2 - Agnieszka Świerczek

Afganistan 3 - Agnieszka Świerczek
Afganistan 2 - Agnieszka Świerczek

„Widok na Ghazni jest jak starodawna rycina. (…) Trudno zresztą ocenić, co jest stare a co nie. To, co stare przechodzi płynnie w to co nowe. Płynność tą zapewniają ludzie swoim bytem zawieszonym pomiędzy.(...) Wszystko dzieje się jakby obok. (…)
Wszystko buduje się tu z ziemi zmieszanej z wodą. W efekcie wprost z piaskowej ziemi wyrastają ściany domów, mury i ogrodzenia ogrodów tego samego koloru co podłoże. Dachy domów również pokryte są ziemią. Ziemia jest podłożem, ścianą i sklepieniem.
Przestrzenią i zamknięciem przestrzeni. Ziemia albo z ziemi. Za każdym razem zaskakuje widok wychodzących na zewnątrz dzieci o żywych twarzach, dużych błyszczących oczach, rozczochranych dziewczynek troszkę w stylu Emo. (…)
Andrzej Zajączkowski

Agnieszka Świerczek
Urodzona w 1981 r. w Tarnowie gdzie działała w grupie plastycznej ''Ruchome Święto''. W 2000 roku rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP, uczyła się malarstwa w pracowniach prof. L. Misiaka i prof. J. Pamuły. W roku 2003 obroniła dyplom licencjacki z fotografii u prof. Z. Łagockiego. W roku 2005 obroniła dyplom magisterski z fotografii u prof. Z. Łagockiego. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków o/Wrocław.

Wystawy
1998-2002 - udział w akcjach plastycznych grupy ''Ruchome Święto'' - obrazy wielkoformatowe wystawiane w różnych punktach Tarnowa, a także na szlakach turystycznych w Bieszczadach
2001-2004 - udział w wystawach fotograficznych studentów ASP w krakowskich galeriach m.in. w Galerii SARP, ''Na Pięterku'' i w Galerii działającej przy Cafe Loch Camelot
2004 - Katowice udział w projekcie fotograficznym ''Cytując miasto'', wystawa w Galerii Pustej
2004 - Berlin, udział w wystawie plakatu ''Przeciw zapomnieniu i dla pokoju''
2005 - Kraków, udział w 5 Festiwalu Plakatu
2006 - Łódź, udział w 5 Międzynarodowym Festiwalu Fotografii
2006 – Kraków, udział w ''Trzech Wystawach w Młynie'', malarstwo
2007 - Tarnów, ''moja podrzeczywistość i rzeczywistość'', fotografia i malarstwo, wystawa indywidualna
2008 - Szczecinek, udział w wystawie obrazów wielkoformatowych ''Nadwrażliwość'', malarstwo
2011 – Wrocław, udział w wystawie Jubileuszowej 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków ''Po Setce'', malarstwo
2012 - Sopot, udział w IX Aukcji Młodej Sztuki, Sopocki Dom Aukcyjny
2012 - Warszawa, udział w X Aukcji Młodej Sztuki, Sopocki Dom Aukcyjny Galeria Warszawa

Nagroda specjalna: JAGODA SZYMAŃSKA

Szybka XV
Szybka XV

Szybka XXII
Szybka XXII

Szybka XXIX
Szybka XXIX

"Szyby" i "Szybki" to portrety, dla których inspiracją są widoki twarzy w małych okienkach, w drzwiach. Ornament, który tworzy strukturę szyby zniekształca wizerunek twarzy postaci znajdującej się po drugiej stronie, akcentując - zgodnie z układem wypukłych wzorów w szkle - nieoczekiwane elementy twarzy modela. Chciałam uchwycić ulotny moment, w którym twarz osoby stojącej za drzwiami przez krótką chwilę wpisuje się w ramy portretu, jakie wyznacza szybka wmontowana w drzwi. Obrazy te są efektem działań, jakie poczyniłam zainteresowawszy się tematem deformacji.

Jagoda Szymańska
Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Podczas studiów odbyła zagraniczne stypendium CEEPUS na Uniwersytecie Technicznym w Brnie, w Czechach. Zdobyła I Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego w Ogólnopolskim Konkursie „IX Salon Wielkopolski” w Czarnkowie. Mieszka w Poznaniu.

Wystawy
2010 -  IV Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. M. Michalika, Częstochowa
2009 - II Festiwal Sztuki Młodych Przeciąg, Szczecin

Nagroda Internautów: Damian Kłaczkiewicz

DAMIAN KŁACZKIEWICZ

Wyróżnienia Specjalne

Choróbski Mateusz, Dufaj Edyta, Gębal Joanna, Godlewska Aleksandra, Górnicki Tomasz, Heliot Pascale, Reniszyn Damian, Szymkiewicz Katarzyna.

Wystawa pokonkursowa

Adamek Katarzyna, Bartkiewicz Artur, Bujak Anna, Bujak Hubert, Choryan Bartosz, Czapracki Piotr, Darvino?lu Talat, Gadowski Rafał, Grabowska Katarzyna, Grodzicka Łucja, Gutowski Mariusz, Jędrusik Dorota, Kasprzyk Weronika, Kosiński Piotr, Kot Alicja, Kozakiewicz Maria, Kubiak Ewa, Kujawa Marta, Kuś Violka, Lédé Fabien, Ledóchowski Franciszek, Łukasiewicz Karol, Miklasiewicz Justyna, Misiuk Justyna, Musiał Krzysztof, Nowosielska Ida, Piasta Krzysztof, Rzepka Kasia, Stańczyk Michał, Sylwestrowicz Paulina, Szczekan Ewa, Szczepaniak Beata, Tracewska Marta, Tycz Viola, Walczak Dominika, Wiśniewska Natalia, Wołodkiewicz Katarzyna, Woźniak Agnieszka, Zabawa Maciej, Zakrzewski Cyryl

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni