Nowa Warszawa

Nowa Warszawa - Temperówka

“Nowa Warszawa” jest wyjątkowym wydawnictwem Nowego Teatru. Płyta zawiera nowe aranżacje Bartka Wąsika piosenek o Warszawie w wykonaniu Stanisławy Celińskiej i kwartetu Royal String Quartet. Są to aranżacje subtelne, niezwykle emocjonalne, jednocześnie oszczędne i precyzyjne. Dzięki dźwiękom płyta staje się czymś w rodzaju podróży przez liryczne, heroiczne i sentymentalne zakamarki Warszawy. Taka też miała być szata graficzna tego wydawnictwa.

Nowa Warszawa - Temperówka

Layout płyty “Nowa Warszawa” miał ściśle korespondować z muzyką na niej zawartą. Okładka miała budzić emocje, zarazem jednoznacznie kojarzyć się z miastem, z Warszawą. Zdecydowałyśmy się na grafikę opartą na mapie Warszawy. Należało na nowo wymyśleć koncept do tego jakże często wykorzystywanego, ogranego motywu.

Nowa Warszawa - Temperówka

Postanowiłyśmy, żeby mapa Warszawy na okładce budziła skojarzenia z czymś pierwotnym, organicznym, żywym. Z mięśniem, z sercem, z tkanką miasta. Z czymś nienazwanym, głęboko w nas wrośniętym - chociażby przez trudną historię stolicy. W ten sposób, poprzez silne działanie na emocje, okładka i grafika całego wydawnictwa pozostaje niezwykle spójna z muzyką.

Nowa Warszawa - Temperówka

Zaproponowałyśmy wykorzystanie papieru offsetowego, zrezygnowałyśmy ze wszelkich dodatkowych uszlachetnień, skomplikowanych wykrojników. Książeczka do płyty z pięknymi zdjęciami Magdy Hueckel nawiązuje formą do niegdysiejszych pamiątkowych pocztówek/harmonijek ze zdjęciami miast. Zdjęcia stały się zresztą punktem wyjścia do użycia oszczędnej kolorystyki: ciepłych, stonowanych brązów, beży. Ważna też była typografia: chciałyśmy, by nawiązywała do starych szyldów, znanych z ulic miasta lat 60.

Płyta otrzymała nagrodę Gazety Wyborczej, Wdechy 2012, w kategorii Wydarzenie Roku.

Nowa Warszawa - Temperówka

Temperówka

Temperówka

Studio graficzne, założone przez Marię Bukowską i Justynę Kosińską. Zajmuje się całościowym brandingiem firm i projektów, zarówno komercyjnych, jak i artystycznych, ale ich prawdziwym żywiołem jest grafika wydawnicza.

Temperówka Współpracuje przede wszystkim z instytucjami kultury, m.in. Teatrem Narodowym, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Ochoty, ESK Gdańsk 2016, Gutek Film. Wśród  klientów znajdują się również firmy związane z mediami (Polskie Radio Program II, Agora SA, Empik) oraz branżą spożywczą, farmaceutyczną i finansową.

Strona internetowa: www.temperowka.pl.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni