Obraz przemawia własnym językiem

Marzycielka. Szuka swojego miejsca, dlatego trudno jest jej się skupić na jednej rzeczy. Uwielbia słuchać i obserwować. Ostatnio nie może przestać myśleć o filmie „Into the wild” oraz książce „Biegnąca z wilkami”, a jej ulubioną publikacją na temat projektowania jest niezmiennie, już od kilku lat, „Dizajn dla realnego świata” Viktora Papanka – każdy projektant powinien tę książkę przeczytać, mocno daje do myślenia.
Ceni sobie współpracę z innymi ludźmi na rzecz wartościowych idei, lubi czuć, że to co robi ma sens.

Smutny wieloryb, Katarzyna Breczko
Smutny wieloryb

Myśli, które wciąż huczą w głowie

...że czas to najcenniejsza waluta. Za wszystko płacimy właśnie nim. Po takiej refleksji rodzą się różne dylematy.

Sny Einsteina, Katarzyna Breczko
Sny Einsteina

O sztuce

obraz przemawia swoim własnym językiem i dlatego bardzo trudno jest go przetłumaczyć na inny, np. słowa. Właśnie dlatego niechętnie opowiadam o swoich ilustracjach. Tak jak wiersz, czy utwór muzyczny poruszają niektóre umysły i tylko niektórzy go czują, rozumieją, tak samo obraz trafi do mniejszej lub większej liczby osób, które nie będą potrzebowały żadnych słów. Nie ma w tym nic złego, dobrze jest ten fakt po prostu zaakceptować.

Jeden z ostatnich projektów

„Sny Einsteina” autorstwa Alana Lightmana, to publikacja, która stała się światowym bestsellerem przetłumaczonym na 30 języków. Autor fabularyzuje postać młodego Alberta Einsteina, nękanego osobliwymi snami podczas tworzenia słynnej teorii względności. Opowiada 30 snów, z których każdy prezentuje inną koncepcję czasu.

Sny Einsteina - Alan Lightman, ilustracje Katarzyna Breczko
Sny Einsteina

Stała się inspiracją do autorskiego opracowania graficznego. Ilustracje nie przedstawiają dosłownie treści książki, są wartością dodaną. Poszczególne obrazy prezentują bardzo swobodne, surrealistyczne podejście do upływu czasu, a każdy z nich łączy wspólny mianownik, wokół którego wszystko się zmienia.

Pierwsza książka autorska

Historia Czarnego Kamienia, Katarzyna Breczko
Historia Czarnego Kamienia, www.behance.net/History-of-black-stone

Książka autorska dla dzieci. Głównym bohaterem, i jednocześnie narratorem, jest sympatyczny węgielek Karbon. W sposób przystępny, trochę magiczny, wprowadza w świat pracy górnika i opowiada o jej roli w dziejach cywilizacji. Aby dzieci wiedziały, jak ważna była praca ich pradziadków. Całość utrzymano w czarno-białej tonacji. Ilustracje narysowano ołówkiem oraz węglem – technikami bliskimi tematyce książki.
Tekst pochodzi z katalogu wystawy Węgiel BOOM.

O twórczości projektowej

W najbliższym czasie zamierzam skupić się na niej bardziej niż dotychczas, mam nadzieję, że za parę miesięcy będę mogła się już pochwalić jakimiś efektami.

Sny Einsteina, Katarzyna Breczko
Sny Einsteina

Media

Lubię ten krótki film vimeo.com/91650582, przy jego realizacji miałyśmy sporo frajdy (współpraca Żaneta Strawiak).

Plany na przyszłość

Jest ich sporo i najróżniejsze, mniej lub bardziej szalone, nie tylko wokół ilustrowania i projektowania! Żeby tylko starczyło czasu i energii. Najbliższe, dokończyć wszystkie rozpoczęte projekty. Trzymajcie kciuki, jest ich kilka.

Katarzyna Breczko

Katarzyna Breczko

Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, mediami. Miała przyjemność studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w ramach Erasmusa: Glyndŵr University w Walii oraz wymiany MOST: Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Wystawy
2014 - Książka dobrze zaprojektowana, zacznijmy od dzieci, Rondo Sztuki, Katowice
2014 - Węgiel BOOM, Urodziny Zamku Cieszyn, Cieszyn
2013 - Węgiel BOOM, Galeria Miasta Ogrodów, Katowice
2013 - Salon ilustratorów, Poznań
2012 - Książka dobrze zaprojektowana, zacznijmy od dzieci”, Rondo Sztuki, Katowice

Strona internetowa: katarzyna-breczko.tumblr.com.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni