Potrzeba dobrego dotyku

Manipulator INT-TSG jest urządzeniem przeznaczonym do montażu na ścianie wewnątrz budynku. Służy do sterowania systemem alarmowym firmy Satel i automatyką domową.

Projekt INT-TSG był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Poprzednie zadania w firmie Satel opierały się niejako na „tradycyjnym” wzornictwie przemysłowym. To znaczy najważniejsza była ergonomia i wizualna forma obudowy. W przypadku urządzenia z ekranem dotykowym środek ciężkości przesuwa się w stronę interfejsu graficznego.

Szymon Wanatowicz -Satel INT-TSG

Ujmując dosadnie, prostokątna obudowa staje się jedynie tłem dla show, które rozgrywa się na wyświetlaczu TFT. Widz natomiast potrzebuje dobrego dotyku. Dlatego bardzo się cieszę, że technologia rezystancyjna wymagająca de facto używania rysika została odrzucona na rzecz, znanego z iPhone'a, panelu pojemnościowego. Całość produktu ubrałem w stylistykę nawiązującą do mojego wcześniejszego projektu – manipulatora sensorycznego, finalisty konkursu Dobry Wzór 2011. W obu produktach nad wyświetlaczami umieściłem ledy funkcyjne w kształcie piktogramów.

Szymon Wanatowicz -Satel INT-TSG

Mając dobrą bazę sprzętową zabraliśmy się za interfejs graficzny manipulatora. Celowo piszę w liczbie mnogiej, gdyż tego typu projekt wymaga ścisłej współpracy z programistą, a także lawirowania w gąszczu ograniczeń technologicznych. Tworząc bibliotekę ikon musiałem zmierzyć się z kilkoma problemami, z którymi nie miałem wcześniej do czynienia przy projektowaniu chociażby wyglądu programów komputerowych czy aplikacji na smartfony. Mam na myśli między innymi niedużą pamięć urządzenia i zawężoną głębię kolorów wyświetlacza TFT.
Innym dużym wyzwaniem było dostosowanie pikselowego kroju pisma.

Szymon Wanatowicz -Satel INT-TSG

Szczęśliwie udało nam się stworzyć interfejs, który podoba się Klientom i w znacznym stopniu ułatwia obsługę złożonego systemu alarmowego. Produkt dostępny jest w ofercie firmy Satel sp. z o.o.

Szymon Wanatowicz

Projektant specjalizujący się we wzornictwie przemysłowym i komunikacji wizualnej. Od ponad 7 lat związany z firmą Satel, gdzie odpowiada za kreowanie wizualnej strony nowych produktów. Współpracuje także z klientami indywidualnymi w ramach autorskiego studia.

Strona internetowa: www.wanatowicz.com.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni