Wolę szczerość odbiorców

Od najmłodszych lat zamiast uważać na lekcjach bazgrałem pierdoły w zeszycie. Bywało, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. A jeśli człowiek, zamiast się uczyć, bazgra po zeszytach przez całe lata, to nagle się okazuje, że to jakby powołanie.
Tak więc rysuję wszystko to, co dokoło mnie, bliżej lub dalej. A oprócz tego fotografuję, wyplatam z wikliny i siedzę w fotoszopie próbując wszystko to ogarnąć.

Laszlo Kertesz
Laszlo Kertesz

Rysunek - uważam, że to punkt wyjścia do wszelkich innych technik. Rysunek jest potrzebny zarówno kiedy trzeba zrobić zarys pomysłu, szkic czy gotową pracę, ponadto ma swój niepowtarzalny charakter. Dlatego swoje ilustracje opieram w głównej mierze na rysunku odręcznym. Chcę, aby w moich pracach łączyła się prostota przekazu i dobry warsztat. Rysunkowość ilustracji nadaje im specyficznego klimatu.

Radni
Radni

Mam taką potrzebę, aby w swoich pracach odstawać od utartych technik
i stylów. Jeśli na wykonanie jakiegoś zabiegu znajdę tutoriala, to już wiem, że w ten sposób tego nie zrobię. Ot taka przekorność.
I wieczne poszukiwanie. Chcę, aby to co robię, wynikało ze mnie a nie było zlepkiem tutoriali i nołhałów. Coś przylukam, coś usłyszę, pstryknę zdjęcie, przemyślę, zrobię rysunek. Twórcza normalka. Proza życia.

Inspiracje - życie samo podrzuca tematy. Właściwie jest ich tyle, że najgorsza jest konieczność wyboru spośród tego bogactwa. Szczekający pies sąsiada, promocja na pralki w znanym markecie, chmurka na niebie, samochód na drzewie, polityk dał się złapać na przyjmowaniu łapówki, żałoba narodowa, pogoda, brak pogody, itd, itp.

Dama
Dama

Wystawy - nie robię wystaw. Na wystawy przychodzą ludzie, poklepią cię po ramieniu i powiedzą "genialne prace", nawet gdy są do niczego. Wystawy to bufonada przystrojona w wyszukane słówka. Może potrzebna, aby się lansować, ale ja nie lubię bufonady. Wolę szczerość odbiorców do których kieruję swoje prace - do przeciętnych zjadaczy chleba, ludzi, którzy żyją w tym samym świecie co ja. Oni zawsze walą prosto z mostu. To lubię, to rozumiem. Dzięki temu wiem kiedy czytelne moje prace są, a kiedy nie.

Black Characters
Black Characters

Kariera
Kariera

Tomasz Kowal

Ukończył Wychowanie Plastyczne na UŚ w Cieszynie, Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Technikum Górnicze w Sosnowcu.
Wyplata z wikliny, maluje, ilustruje, prowadzi warsztaty.

Strona internetowa: www.tomaszkowal.pl

Tomasz Kowal

Tomasz Kowal

Życie samo podrzuca tematy, najgorsza jest konieczność wyboru spośród tego bogactwa.

Ukończył Wychowanie Plastyczne na UŚ w Cieszynie, Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Technikum Górnicze w Sosnowcu.

Wyplata z wikliny, maluje, ilustruje, prowadzi warsztaty.

Sprzedaje swoje prace przez:
www.gurupa.pl/tomasz-kowal

Strona internetowa:
www.tomaszkowal.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni