Woobia

Na poczatku była potrzeba.

Nie mieliśmy lampy do czytania. Pojawił się więc pomysł zrobienia lampy do salonu. Z drewna. Czyli podstawa i klosz z drewna. Zobaczyłem łuk zrobiony przez kolegę dla syna. Taki prosty, leszczynowy, zabawka. Strzelając z niego krzywdy nikomu nie zrobi. Ale kształt się rzucił w oko. Stanęło więc, że ma być w okolicach łuku.
Na szybko powstało kilka szkiców (rys. 1).

Woobia - szkice

Po wielu rozważaniach powstała koncepcja podstawy. A klosz właściwie dorysował się sam. Wybraliśmy więc ogólną koncepcję (rys. 2).

Woobia - koncepcja

Żeby zrobić podstawę w takim, wymyślonym przez nas kształcie, potrzebowalismy dużego kawałka drewna. Trzeba było więc go skleić. A potem długo modelować. Podobnie było z kloszem. Skleiliśmy drewno i na tokarce został wytoczony do wymaganej wielkości. Był więc więc klosz i był korpus (rys. 3).

Woobia - elementy

Jak to połączyć, żeby można było skierować światło tam, gdzie się chce? No przecież przegub! Dodaliśmy jeszcze zacisk mimośrodowy, taki jak w rowerze, tylko większy, żeby można było zablokować klosz w określonej pozycji (rys. 4).

Woobia - przegub

Reszta poszła już płynnie. No i lampa jak malowanie (rys. 5).

Woobia - Abadoc

Abadoc

Abadoc

Warsztat Projektowo-Wytwórczy. Od niedawna, właściwie od czasu zrobienia pierwszego egzemplarza tej lampy, zajmujemy sie tworzeniem rzeczy do wyposażenia wnętrz. Jest to zawsze fascynująca podróż w poszukiwaniu kształtu, funkcjonalnosci i rozwiązań technicznych.

Strona internetowa: www.abadoc.pl.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni