Zakodowana
- Studium przypadku
- Boso studio
Funkcja
Wykorzystanie fragmentu wiersza „Niewidoma dziewczynka” ks. Jana Twardowskiego i umieszczenie go na powierzchni lampy alfabetem Braille'a, ma za zadanie przypomnieć o tych, dla których lampa jest zbędnym w codziennym funkcjonowaniu przedmiotem. Ma zwrócić uwagę na potrzeby i tolerancję wobec osób niewidomych/niedowidzących – pomijanych na co dzień.
Porcelana lampy jest nieszkliwiona, o odpowiedniej fakturze, a przy puknięciu wydaje też charakterystyczny „porcelanowy” dźwięk. Są to dodatkowe walory skierowane głównie do osób niedowidzących. To co niewidoczne dla nas, widoczne jest tylko dla wybranych, bo jak pisze w swoim, wierszu ksiądz Jan Twardowski: Poznam Cię światełkami palców, (...) odkrywam ciepłą ciemność, (...) piszesz dalszy ciąg kodem, którego nie znają teologowie, bo za bardzo widzą.
Zaprojektowana lampa posiada więc dwie funkcje-wymiary: dla widzących podstawową funkcją jest światło, dla niewidzących jest nośnikiem poezji – kartą z wierszem o niewidomej dziewczynce, źródłem ciepła, dźwięku. To co czytelne dla niewidomych, zakodowane-niewidzialne dla nas – osób widzących… „bo kiedy zamkniesz oczy, zauważysz”
Przeznaczenie i zastosowanie
Lampa składa się z dwóch porcelanowych, łączonych sznurkiem modułów, co pozwala na swobodę kreowania natężenia światła oraz formy. Regulacja natężenia światła możliwa jest przez zdjęcie dolnego modułu bądź regulację wysokości między jedną a drugą częścią.
Sposób zawieszenia dolnego modułu lampy na sznurkach według własnego splotu.
Dwie opcje ułożenia lampy: podłogowa – leżąca, sufitowa – wisząca.
Lampa inspirowana lokalnym surowcem – ceramiką. Wykonana z nieszkliwionej porcelany w Zakładach Porcelany w Chodzieży. Wykorzystuje naturalne walory materiału – szlachetność koloru, fakturę, przeźroczystość, dźwięczność…
Element mocujący oprawę wykonany jest ze stali nierdzewnej. Mocowanie owinięte sznurkiem bawełnianym dla osiągnięcia dodatkowego waloru estetycznego. Moduły połączone czarnym bawełnianym sznurkiem.
BOSO studio
Funkcja przestrzeni i rzeczy przez nas tworzonych jest nierozerwalnie powiązana z inspiracją miejscem, otoczeniem, użytym materiałem. W naszych projektach staramy się używać materiałów naturalnych, dostępnych bądź wytwarzanych lokalnie.
Zawsze projektujemy na boso. Niczym nieskrępowane stopy uwalniają wyobraźnię, pozwalają poczuć wolność tworzenia i ułatwiają powrót do prostych, naturalnych rozwiązań.
Strona internetowa: bosostudio.pl.
Studium przypadku
Niebanalne pomysły, interesujące rozwiązania, ciekawe koncepcje...
Tu można pokazać projekt, opisać szerzej trudy jego powstawania, podzielić się doświadczeniem.
Artykuły
- 3D
- Architektura
- Bez słów
- Biżuteria
- Ceramika
- Do dwóch...
- Fotografia
- Fotomanipulacje
- Graffiti
- Grafika
- Grafika użytkowa
- Ilustracja
- Kreatywnym okiem
- Książka
- Ludzie sztuki
- Malarstwo
- Miejsca
- Na ścianie
- O sztuce
- Okolice sztuki
- Rękodzieło
- Rozmowa Graffusa
- Rzeźba
- Studium przypadku
- Typografia
- Warsztat
- Wiedza
- Wizje
- Wnętrza
- Wydarzenia
- Wyniki konkursów
- Wzornictwo
- Zapiski
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.