20 lat Studio EL

  • Architektura
  • Wrocław

Pracownia projektowo-realizacyjna Studio EL została założona w październiku 1994 roku przez architekta Edwarda Lacha. Specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym, urbanistyce, architekturze krajobrazu i architekturze wnętrz. Przez pracownię przewinęły się dziesiątki młodych architektów, którzy rozwinęli w niej swoje talenty i zdobyli niezbędne doświadczenie i wiedzę do samodzielnego wykonywania zawodu we własnych pracowniach.

Studio EL -20 lat
Centrum Innowacji Transferu Wiedzy Techniczno Przyrodniczej, Rzeszów, proj. Studio EL 2012 (materiały prasowe MA)

Przez założone w 1994 roku EL Studio Edwarda Lacha przewinęły się w ciągu 20. lat ponad setka architektów, kilkaset projektowych zadań (wiele prac konkursowych uhonorowano nagrodami), kilkadziesiąt realizacji. Wszystkich zrealizowanych obiektów – budynków mieszkalnych, biurowych i komercyjnych, czy służących kulturze – wymienić nie sposób. Wśród wrocławskich prym wiodą: biurowiec CPN-u (1999), hotel Park (1998), Galeria Dominikańska (2002), biurowiec ”Globis” (2006). Wśród realizacji na terenie Polski wizytówką kunsztu i warsztatu projektowego są: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2008) i kompleks naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie (2012).
Świeżość, dynamiczność, energia i koloryt, to cechy i architektury, i Edwarda Lacha podkreślane przez kolegów architektów.
Życzymy ich w podobnym wymiarze młodym adeptom tego zawodu.
Urszula Gołota

Wystawa podsumowuje 20 lat pracy wrocławskiej pracowni, której najważniejsze osiągnięcia realizacyjne to: przebudowy stacji paliw CPN we Wrocławiu i regionie (1992-1997), Hotel Park Plaza przy ulicy Drobnera we Wrocławiu (1998), Dom Handlowy HOWELL  przy ulicy Szewskiej (2000), Galeria Dominikańska (2002), biurowiec Globe Trade Centre „Globis” przy ulicy Powstańców Śląskich (2006), który otrzymał  pierwszą nagrodę w konkursie Piękny Wrocław na najlepszą realizację w kategorii budynek użyteczności publicznej, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2008), Plac Centralny w Szczyrku (2011), kompleks budynków Uniwersytetu Rzeszowskiego (2012), zespół budynków biurowych przy ulicy Karkonoskiej we Wrocławiu (w budowie). Pracownia jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Na wystawie zostaną zaprezentowane najważniejsze realizacje oraz wybrane projekty konkursowe Studia EL.

Studio EL -20 latGLOBIS, Wrocław, proj. Studio EL 2006 (materiały prasowe MA)

Kiedy i gdzie?

15.10.2015 – 03.01.2016

Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Wernisaż wystawy: 15.10.2015, godz. 17.00.

Kurator: Urszula Gołota
Nadzór nad wystawą: Edward Lach
Projekt wystawy: Monika Aleksandrowicz, Maria Kiernicka, Marcin Kowalczyk
Realizacja: Metaloplastyka

Studio EL

Bez wątpienia dzisiejszy architektoniczny wizerunek stolicy Dolnego Śląska jest w znacznej mierze zasługą Edwarda Lacha i jego współpracowników. To jemu i Wojciechowi Jarząbkowi zawdzięcza Wrocław i tutejsze środowisko architektoniczne rewolucję branży, zarówno estetycznych kanonów, jak i organizacyjnych struktur. Pierwsze zawodowe doświadczenia Edwarda Lacha zdobywane jeszcze w PRL-u i kolejne, uzyskane w biurach projektowych Kuwejtu, oferujących nieosiągalne dla architekta pracującego w kraju zamówienia, stanowiły solidny fundament i bogaty zawodowy warsztat przydatny w kreowaniu nowego Wrocławia już po 1989 roku.

Strona internetowa: www.studioel.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni