24. Międzynarodowe Biennale Plakatu

  • Grafika użytkowa
  • Warszawa

W czerwcu rusza z impetem pokaz blisko 500 plakatów zakwalifikowanych do 24. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. To prestiżowy konkurs w dziedzinie projektowania graficznego prezentujący prace z całego świata, powstałe w latach 2012-2013.

7 czerwca 2014 roku ogłoszony zostanie werdykt Międzynarodowego Jury. Wystawa będzie udostępniona publiczności do 14 września 2014 roku. W galeriach Muzeum Plakatu w Wilanowie pokazywane będą prace profesjonalnych projektantów (kat. A), natomiast w Salonie Akademii ASP prace debiutantów (kat. B).

24. Międzynarodowe Biennale Plakatu

W założeniach konkursu, które są niezmienne od 1966 roku, MBP diagnozuje kondycję tej dziedziny twórczości. Impreza ma charakter prestiżowy i nobilitujący dla wszystkich uczestników. W jej historii przewinęło się przez nią wielu znaczących twórców, z których wielu stało się klasykami gatunku.
Międzynarodowe Biennale Plakatu było i pozostaje najważniejszym w świecie tego typu konkursem otwartym, konfrontującym tradycję «polskiej szkoły plakatu» z realizacjami obcymi – mówi Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie - To jedyny w swoim rodzaju plastyczny leksykon wiedzy o świecie współczesnym w interpretacji grafików, którym nieobojętna jest percepcja obecnych w nim zjawisk i faktów. To najpoważniejsze forum wymiany idei artystycznych i eksperymentów natury estetycznej.

Tegoroczna edycja MBP zorganizowana została w nowej formule - po raz pierwszy plakaty rejestrowano online. Dzięki tej zmianie już w pierwszym etapie prace poddane były ocenie przez międzynarodowe jury w składzie: Stephan Bundi, David Crowley, Kenya Hara, Jerzy Porębski, Silvia Sfligiotti, Jakub Hakobo Stępień. Członkowie jury  ocenili w sumie 3814 plakatów.
Do wystawy konkursowej zakwalifikowanych zostało 349 prac w kategorii A i 64 w kategorii B. W drugim etapie, podczas obrad w Warszawie, jury w tym samym składzie, przyzna nagrody główne, w kategorii A - jeden Złoty, dwa Srebrne i trzy Brązowe Medale, a w kategorii B - tytuł „Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego”.

Wystawom konkursowym towarzyszyć będą dwie inne, równie ważne dla Biennale: Laureatów poprzedniej edycji i Jurorów edycji obecnej. Pokazane na nich zostaną prace Tetsuro Minorikawa (Japonia) i Jianping He (Niemcy) oraz członków tegorocznego Jury: Stephana Bundi (Szwajcaria), Kenya Hara (Japonia) i Jakuba Stępnia Hakobo (Polska).

Kiedy i gdzie?

7.06 - 14.09.2014

Muzeum Plakatu w Wilanowie
Salon Akademii ASP w Warszawie

Organizator

Muzeum Plakatu w Wilanowie
biennale.postermuseum.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni