Blik

  • Malarstwo
  • Legnica

Daniel Krysta stworzył pewien szczególny typ obrazowania, który bazuje na łączeniu realistycznie malowanych fragmentów obiektów industrialnych, motywów związanych z techniką, przemysłem, umiejscowionych na bliżej nieokreślonych, fakturowych tłach. Jego hiperrealistyczne obiekty stają się na płótnach prawdziwą iluzją świata realnego.

Blik, Daniel Krysta

Autor o wystawie:
Tytuł wystawy „Blik” odnosi się jednocześnie do techniki malarskiej przejawiającej się w świecie fizycznym i światła jako przejawu świata duchowego.
Światło w moich obrazach uwydatnia najbardziej istotne elementy, zatrzymuje ulotną chwilę kontrastując z martwym zamurowanym tłem obrazu. Kieruje naszą uwagę na to co w nim istotne – ożywia obraz, niejako „tchnie w niego życie”. Moją intencją jest przede wszystkim dążenie do wytworzenia i uchwycenia w obrazie pewnej atmosfery, która nie tyle miałaby sprzyjać refleksji, co wręcz zmuszać do niej. Zależy mi aby obraz oddziaływał swoim klimatem, był konkretny, a jednocześnie wymykał się jednoznacznej interpretacji. Realizacja moich zamierzeń możliwa jest głównie poprzez technikę malowania, która decyduje o osiągnięciu zamierzonego efektu.
Elementy pojawiające się na moich obrazach zaczerpnięte są wprost z realnego świata, lecz moja uwaga koncentruje się nie tyle na cechach fizycznych tychże przedmiotów, ile na ich funkcji jaką pełnią lub mogą pełnić w naszym życiu. Szczególnie interesują mnie sytuacje w których przedmiot staje się dla nas niewidoczny, będąc pośrednikiem w odczuwaniu i przeżywaniu przez nas świata. Jest taki moment, gdy np. zaczynamy czytać książkę –  bardzo szybko okazuje się, że ona sama staje się dla nas niewidoczna – nie widzimy jej, choć trzymamy ją w ręku.  Tego rodzaju interakcje szczególnie inspirują mnie przy tworzeniu obrazu, który – jak wiadomo – istnieje tylko dzięki aktom ludzkiego umysłu. Zarówno autor jak i odbiorca współtworzą obraz, który ożywa, wyłania się i istnieje w nas – można powiedzieć, że „blikuje”.

Kiedy i gdzie?

06.03 - 05.04.2015

Galeria RING
Rynek 12, Legnica

Wernisaż: 20.03.2015, godz. 18.00.

Organizator

Galeria RING, Legnica
www.galeria.legnica.pl

Daniel Krysta

Daniel Krysta

Urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1999- 2004 (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki). Brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach malarstwa, autor kilku wystaw indywidualnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in:
2010 – nominacja do Grand Prix – 23 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin
2008 – Wyróżnienie – Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch, Warszawa
2007 – Grand Prix – IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto
2007 – Grand Prix – I Międzynarodowe Biennale Obrazu, Łódź
2006 – Grand Prix – 4 Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa
2005 – Wyróżnienie – 37 Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Bielsko-Biała
2004 – Stypendium Banku Millennium „Prestige”.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni