Długa, długa zima

  • Malarstwo
  • Kraków

Pewnego razu przydarzyło mi się przeżyć bardzo długą zimę. Zamiast kilku miesięcy trwała dwa albo trzy lata.

Miałam złamane serce, a świat naokoło stopniowo spowalniał, aż całkowicie zamarł w bezruchu, jakby został zamrożony. Zapadłam w sen. Połowa mnie śniła zawieszona w przestrzeni, podczas gdy druga połowa wędrowała po lesie, odnajdując na swojej drodze przedmioty - pokruszone, pomięte zdarzenia i myśli, które poprzerastały w skomplikowane struktury roślinne. Wewnętrzny czas płynął niezależnie od czasu rzeczywistego. Oba wymiary połączyły się na poziomie znalezionych obiektów i przerodziły w obrazy.

Wilcze jagody, Klaudia Ka
Wilcze Jagody, olej

Malowanie przypomina mi trochę przygotowywanie mrożonek. Wycinam z rzeczywistości pewne fragmenty i zachowuję na potem. Wycinam też kawałki siebie i zamrażam. Próbuję zachować świeżość emocji, a równocześnie ocenić na chłodno ich znaczenie.

Projekt składa się z dwóch cykli obrazów przedstawiających postacie w pozycji embrionalnej oraz studia znalezionych w lesie przedmiotów. W ratownictwie ułożenie ciała w pozycji skulonej zapobiega jego wychłodzeniu i asekuruje narządy wewnętrzne. To pozycja zamknięta, chroniąca serce, umożliwiająca przetrwanie i regenerację. Kawałki roślin, kamienie, deski czy kości tworzą krajobraz zimowego lasu. Miejsce, w którym życie płynie w ukryciu, zbiera siły, by wykiełkować na nowo, gdy tylko zima się skończy.

Kiedy i gdzie?

22.08 - 16.09.2014

Otwarta Pracownia
Ul. Dietla 11, Kraków

Wernisaż wystawy: 22 sierpnia 2014, godz. 19:00. Wstęp wolny

Organizator

Otwarta Pracownia
Ul. Dietla 11, Kraków
www.otwartapracownia.com

Klaudia Ka

Klaudia Ka, fot. goldenline.pl

Malarka urodzona w 1984 roku w Warszawie gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Europejskiej Akademii Sztuk w 2008 roku. Dwukrotna laureatka Stypendium EAS i Stypendium MEN. Laureatka I miejsca w konkursie „Szansa” współorganizowanym przez Galerię Mutu i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Poza malarstwem zajmuje się również grafiką i animacją, a wraz ze Stowarzyszeniem Hokuspokus organizacją wydarzeń kulturalnych.

Strona internetowa: www.klaudiaka.art.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni