Elegancja-Francja

  • Wzornictwo
  • Łódź

Wśród 44 strojów niemal połowa prezentowana jest po raz pierwszy. Na wystawie zobaczymy stroje takich twórców jak Jacques Doucet, Lucien Lelong, Maggy Rouff, Jean Desses, Emanuel Ungaro, Jean Paul Gaultier, Paco Rabanne, Alaia czy John Galliano.

Ubiory wraz ze zdjęciami i dokumentami, pozwolą poznać historię zjawiska wyjątkowego w historii francuskiej mody, czyli haute couture – „wysokiego krawiectwa”. Eksponaty ułożone w sposób chronologiczny przeprowadzą widza od przełomu wieku XIX i XX, gdy czołową rolę odgrywały trzy domy mody – Worth, Doucet oraz Paquin, aż do momentu pojawienia się Johna Galliano w domu mody Christiana Diora. Pomiędzy tymi granicznymi datami paryskie haute couture przeżywało zarówno chwile triumfu, na przykład w 1925 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu, jak i kryzysowe momenty – czas II wojny światowej.

Elegancja-Francja, fot. Lech Andrzejewski
Elegancja-Francja, fot. Lech Andrzejewski

Wystawa adresowana jest nie tylko do historyków ubioru i kultury, ale do wszystkich entuzjastów i wielbicieli mody XX wieku.

Ekspozycja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi nawiązuje do wystawy Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku, która zrealizowana została w ubiegłym roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Elegancja-Francja, fot. Lech Andrzejewski
Elegancja-Francja, fot. Lech Andrzejewski

Kiedy i gdzie?

17.05 - 31.08.2014

Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282, główne wejście do Muzeum od ul. Milionowej, Łódź

Organizator

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
www.muzeumwlokiennictwa.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni