FLOW

  • Fotografia
  • Warszawa

Nowy Jork to najbardziej intrygujące miasto świata. Tutaj rzeczy niemożliwe stają się realne, a sukces znaczy więcej niż gdziekolwiek na Ziemi.
Wystawa FLOW to poetycko-fotografczny kolaż autorstwa Renaty Plagi i Tomka Sikory. Jeszcze nikt w Polsce nie pokazywał fotografi artystycznej w taki sposób! Wielkie formaty, niespotykane nośniki, fototapety czy świecące kasetony będziemy mogli zobaczyć już 22 maja na wernisażu w warszawskim Pin-Up Studio. Następnie wystawa zostanie przeniesiona do Galerii Kuratorium.

Tomek Sikora
Zdjęcia pochodzą z końca XX wieku. Za każdym pobytem w tym mieście wjeżdżałem na punkt widokowy jednej z WTC, aby popatrzeć na dżunglę miejską. Myślałem wtedy, że NYC to miasto szalone, rozedrgane do granic wytrzymałości. Wystarczy chwila słabości, by wyssało z nas całą energię. A przecież jeszcze przed chwilą byliśmy na samym wierzchołku.

Wystawę zainauguruje pokaz prac w artystycznej przestrzeni Pin-up Studio w centrum Warszawy. W czwartek 22 maja, zaproszeni goście, zobaczą niezwykłą instalację, przygotowaną przez Triangoo print. Zachwycające zdjęcia Nowego Yorku przeniesione zostaną na nietradycyjne formaty, w tym wielkie fototapety, kasetony czy przestrzenne rzeźby.

Renata Plaga
Praca z FLOW, na każdym etapie była dla mnie czymś innym. Na początku kilka tekstów spisane w nocy w Bombaju. Tam powstał tytuł. Nie wiedziałam nawet jak nazwać to ,,coś” w języku polskim, jedyne co przyszło mi na myśl to FLOW. Poczułam to z niewiarygodną intensywnością... Ta siła, od środka, stała się moją mapą, dla ułatwienia anglojęzyczną.

Podczas imprezy odbędzie się aukcja, na której będzie można zakupić wybrane limitowane fotografe artystyczne Tomka Sikory z poezją Renaty Plagi. Licytację współprowadzić będzie aktorka Anna Cieślak. W ramach wystawy wydany zostanie również album poetycko-fotografczny, w którym znajdziemy wszystkie zdjęcia i nowojorskie haiku autorstwa Tomka Sikory i Renaty Plagi, nawet te nigdy nie prezentowane szerszej publiczności.

FLOW

FLOW fashion

Specjalnie na tę okazję dla pasjonatów fashion design, polska projektantka Ania Krzyżanowska, przygotuje kolekcję inspirowaną FLOW i energią wielkiego jabłka. Wystawowe zdjęcia i poezja staną się integralną częścią płaszczy, tunik i sukienek projektantki.

Ania Krzyżanowska
Projekt FLOW wyzwolił u mnie tak wiele pomysłów i radości z projektowania! Zdjęcia Nowego Jorku Tomka Sikory i słowa Renaty Plagi zaklęte w poezje – to połączenie energii wielkiego miasta i tego co w duszy gra – czyli marzeń i możliwości ich realizowania. Dla mnie to przepis na szczęście... ubrania, które stworzyłam z myślą o FLOW są użytkowe, do noszenia, jest w nich magia poezji Renaty i kolory Nowego Jorku.

Wrażenia estetyczne i zmysłowe wzmocni także instalacja z zapachów Marki Bond 9 NYC. To niszowe perfumy inspirowane w nazwie i wzornictwie klimatem Madison Avenue, Chinatown, Brooklyn czy Wall Street. Kilka dni później wystawa zostanie przeniesiona do warszawskiej Galerii Kuratorium, gdzie przez dwa tygodnie prezentowany będzie projekt FLOW. Równolegle z wystawą odbędzie się prezentacja jednego zdjęcia Tomka Sikory w Galerii One Of, której mecenasem jest Collegium Arts
(Nowogrodzka 84/86, Warszawa).

Od sześciu lat Tomek Sikora i Renata Plaga łączą słowo i obraz w albumy, flmy, ekspozycje przestrzenne. Pierwszy album wraz z flmem dvd pt.: Kobieta wydali w 2008 roku, kolejne wspólne projekty to: Usłyszane w ciszy (2009), Nieznane (2010), Skupienie (2011), Na Dobry Początek...(2012).

Kiedy i gdzie?

24.05 – 07.06.2014

Galeria Kuratorium
ul. Sienna 43A, Warszawa

Wernisaż wystawy: 22.05.2014, godz. 19.00
Pin Up Studio, ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa

Organizator

Kuratorium -  galeria i przestrzeń kreatywna
ul. Sienna 43A, Warszawa
GaleriaKuratorium

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora, autoportret (za www.fotopolis.pl)
autoportret (za www.fotopolis.pl)

Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 55 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografi. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontnental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografę niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.

Strona internetowa: www.tomeksikora.eu.

Renata Plaga

Renata Plaga, fot. Zbyszek Bogatko (za profil artystki na FB)
fot. Zbyszek Bogatko (za profil artystki na FB)

Poetka, blogerka, reżyserka dokumentu ,,Realna Utopia". Wydała trzy drukowane albumy poezji: w roku 2008 tomik Kobieta, 2007 Metaxa, 2013 Na Dobry początek.... W wersji elektronicznej: Usłyszane w ciszy (2009), Nieznane (2010), Skupienie (2011). Współpracuje od 6 lat z fotografkiem, Tomaszem Sikorą, tworząc unikalny język narracji. Poezje wpisuje w
przestrzeń galeryjną, miejską, biznesową, przełamując stereotypy myślowe i konwencje. Wspólnie zrealizowali ponad 20 wystaw i kilkadziesiąt krótkometrażowych flmów łączących poezję fotografę i muzykę.

Strona internetowa: www.renataplaga.com.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni