Majolika z Nieborowa

  • Ceramika
  • Kraków

Majoliki z Nieborowa to niezwykle efektowne i dekoracyjne wyroby ceramiczne pochodzące z lat 80. XIX wieku. Ich kształty i dekoracje charakteryzują się fantazją niespotykaną wśród wyrobów z innych polskich wytwórni.

Majolika z Nieborowa

Naczynia z Nieborowa mają z reguły eklektyczne formy, często inspirowane dawną ceramiką francuską czy włoską, charakteryzują je żywe barwy i malowane ręcznie dekoracje. To malatury o rozmaitym charakterze – przedstawiają fantastyczne widoki z górami i jeziorami, wizerunki osób ważnych dla polskiej historii, różne motywy roślinne, groteskowe i stylizowane. Niektóre z dekoracji nawiązywały do znanych dzieł sztuki, inne stanowiły autorską kreację ich autorów, wśród których – co warte podkreślenia – było wiele młodych, utalentowanych kobiet. To niezwykłe bogactwo form, wzorów i dekoracji chcemy pokazać na wystawie.

W latach 80. XIX wieku majolika z manufaktury w Nieborowie wzbudzała duże kontrowersje. Miała tyluż przeciwników, co zwolenników, a przez ówczesną prasę przetaczały się gwałtowne polemiki dotyczące stylu produkowanych wyrobów. Pisali o nich m.in. Bolesław Prus, Wojciech Gerson, Maria Konopnicka.

Dziś uważamy jednak majolikę z Nieborowa nie tylko za zjawisko absolutnie wyjątkowe w historii polskiej ceramiki, lecz zarazem zaliczamy ją do najciekawszych i najcenniejszych przykładów ilustrujących tendencje historyzujące obecne w XIX – wiecznej ceramice europejskiej.

Na wystawie zorganizowanej w Sali „Malarni” w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdują się przede wszystkim zabytki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycję uzupełniają obiekty wypożyczone z Muzeum Lubelskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum – Zamku w Łańcucie. Pokazujemy w sumie 42 majoliki. Towarzyszą im ryciny, a także tablice edukacyjne, na których w skrótowy sposób zostały omówione wątki warte przybliżenia.
oprac. Bożena Kostuch

Gdzie i kiedy?

15.11.2013 - 4.05.2014

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - Malarnia
Kraków

Wernisaż wystawy: 14.11.2013, godz. 18.00.

Organizator

Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków
www.muzeum.krakow.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni