Notatki z podróży

  • Malarstwo
  • Warszawa

Notatki z podróży

Od 23 października w Klubie Kultury Saska Kępa po raz pierwszy prezentowane będą akwarele Heleny i Lecha Grześkiewiczów, słynnych polskich ceramików. Akwarele mające charakter prywatnych notatek z podróży powstały podczas ich licznych przed i powojennych podróży po Europie (Włoszech, Francji, Bułgarii).

Wystawa pod tytułem

Helena i Lech Grześkiewicz - NOTATKI  Z PODRÓŻY

upamiętnia setną rocznicę urodzin zmarłego w 2012 roku Lecha Grześkiewicza.

Kiedy i gdzie?

23.10 - 15.11.2013

Klub Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23, Warszawa

Wernisaż wystawy: 23 października 2013, godz. 19.00.

Organizator

Klub Kultury Saska Kępa, Warszawa
Klub-Kultury-Saska-Kepa

Współorganizator: Pracownia Grześkiewiczów
grzeskiewiczowie.art.pl

Kurator wystawy: Magdalena Czerwosz, Klub Kultury Saska Kępa,
Koordynatorzy projektu: Dorota Grześkiewicz, Malwina Grześkiewicz

Patronat
Związek Ceramików Polskich
www.zcp.net.pl

Sponsorzy
Galeria Ram, Konto Spółka Doradców Podatkowych , Drukarnia Piotr Suchecki, Optym Kancelaria Podatkowa, Bartosz Wysoczański.

O Helenie i Lechu Grześkiewiczach

Helena i Lech Grześkiewiczowie reprezentują zapominane już dziś pokolenie twórców, których największe sukcesy artystyczne przypadły na lata 50. i 60. XX wieku. Ich twórczość popadła dziś w lekkie zapomnienie i znana jest nielicznym - głównie historykom sztuki i architektury, choć paradoksalnie niemal każdy mieszkaniec Warszawy, Lublina, Poznania czy Włocławka musiał z ich sztuką zetknąć się lub styka się na co dzień.

Notatki z podróży

Monumentalne polichromie autorstwa Grześkiewiczów zdobią kamienice warszawskiej, lubelskiej i poznańskiej Starówki, kościoły Św. Jana we Włocławku i Św. Jakuba w Warszawie. Złocone sgraffito ekranu akustycznego znane być musi każdemu, kto choć raz zasiadł w fotelu na widowni Sali Kongresowej stołecznego Pałacu Kultury i Nauki. W historii sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku Grześkiewiczowie zapisali się jednak przede wszystkim jako twórcy i propagatorzy technik ceramiki artystycznej, w której to dziedzinie odnosili spektakularne sukcesy w Polsce i zagranicą. Kojarzeni są z nieistniejącą już dziś peerelowską Fabryką Fajansu we Włocławku, gdzie zrealizowali swoje najbardziej znane dzieła ale także (o czym mało kto pamięta), przez kilka lat kształcili kadry fachowców, ucząc od podstaw technik malarskich na podłożu ceramicznym. Można zaryzykować twierdzenie, iż sukces i szeroka popularność włocławskiej ceramiki jest w dużej mierze zasługą tej właśnie pary artystów. Pisząc o ceramice Grześkiewiczów nie sposób też pominąć monumentalnych żyrandoli ich projektu zdobiących wnętrza Pałacu Kultury i Nauki, Filharmonii Narodowej, warszawskich teatrów, auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego czy kawiarni na Nowym Świecie i Placu Konstytucji oraz monumentalnych elementach niezrealizowanego Pomnika Zwycięstwa mającego stanąć na Osi Saskiej, które zdobią dziś prezbiterium Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. To istotny, trwały i ceniony element ich dorobku artystycznego, ale chyba niesprawiedliwie usuwający w cień ich pierwszą i pielęgnowaną do końca życia pasję jaką było od zawsze malarstwo.

Lech Grześkiewicz (ur. 1913, zm.2012) malarz i ceramik, Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (1927-32), Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Rzymie (1938-39 i 1947-1948).

Helena Grześkiewicz (ur. 1909, zm.1977) malarz i ceramik, Académie Julian w Paryżu (1935-37), Scuola del Arti Ornamentali w Rzymie (1937-38), Miejska Szkoła Konserwacji w Rzymie (1937-1938), Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Rzymie (1937-39). Wielokrotnie wystawiała swoje akwarele w salonach francuskich – Salonie Artystów Francuskich, Salon de Tuileries, Salon Nationale. W 1937r została nagrodzona  za
swoje akwarele na Wystawie Société des Artistes Français.

Wielokrotnie nagradzani na wystawach krajowych i międzynarodowych, a także nagrodzeni Nagrodą Państwową II-stopnia za wykonanie polichromii na Starym Mieście w Warszawie (1953), odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za wykonanie polichromii Starego Miasta w Lublinie (główni projektanci – 1954). Z ramienia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego prowadzili wieloletnią współpracę z Fabryką Fajansu we Włocławku (1949-1965). W latach 1968-1972 Lech Grześkiewicz był wiceprezesem Okręgu Warszawskiego ZPAP, w 2010 r. został odznaczony złotym medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis, w 2012 r. został honorowym członkiem Związku Ceramików Polskich.

Paweł Giergoń

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni