Nuty - mapy - kalendarze

  • Grafika
  • Warszawa

Galeria Grafiki i Plakatu zaprasza na wystawę prac Tomasza Dominika.

Co - gdzie – kiedy. Nuty - mapy - kalendarze.

Prace Dominika kojarzą się ze stylem pattern painting, polegającym na wykorzystywaniu dekoracyjnych, powtarzających się wzorów, które wypełniają równomiernie powierzchnię obrazu. Charakterystyczne dla jego twórczości są multiplikacja i powtarzalność form.

Inspiracje dla artysty stanowią druki informacyjne i użytkowe, zarówno z dawnych epok jak i współczesne mapy, plany miast, kalendarze, kroniki oraz nuty, które stają się podstawą do abstrakcyjnych interpretacji.

Interesujący jest dla niego ich aspekt plastyczny oraz niezamierzona dekoracyjność. Uważa, że najciekawsze są stare druki, które, chociaż nieaktualne, to nasuwają pytania o to jak wyglądał świat kiedyś i jak się w nim żyło. Istotną rolę w twórczości artysty pełni także muzyka, na co z pewnością miało wpływ ukończenie przez niego szkoły muzycznej oraz gra na fortepianie. W cyklach dzieł Za Bachem, Za Chopinem, Za Mozartem; tło stanowi pięciolinia wypełniona nutami. Kaligraficzne kompozycje wzbogacone są plamami koloru.

Prace te stworzone są głównie w technice litograficznej, która zapewnia malarski efekt i spontaniczność rysunku - zgodnie ze specyfiką zapisu nutowego, ktory również powstaje ręcznie. Od polowy lat 90., twórczość Dominika wzbogaciła technika komputerowa.

Kiedy i gdzie?

28.10 – 13.11.2013

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Wstęp wolny.

Organizator

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa
www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Tomasz Dominik

Tomasz Dominik

Malarz, grafik, autor rejestracji wideo. Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jacka Sienickiego, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom ze specjalizacją dodatkową z ceramiki i litografii.

Oprócz malarstwa i grafiki zajmuje się także twórczością reklamową i publicystyczną oraz prowadzi działalność dydaktyczną. Jego indywidualne wystawy odbyły się m.in. w Klubie MPiK w Poznaniu, Galerii BWA w Lesznie, Galerii BWA w Skierniewicach, Galerii Forum, Galerii 102, Galerii Zapiecek, Galerii Schody, Domu Sztuki, Wolskiej Izbie Przemysłowej, Pałacu Kazimierzowskim oraz Kinoteatrze Tęcza w Warszawie. Brał on też udział w wielu wystawach zbiorowych.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni