Odsłona

  • Fotografia
  • Warszawa

…Jest w tym coś niesamowitego i męczącego, kiedy ciało żyje na własną rękę, niezależnie od duszy, i robi się ważne... Tomasz Mann

Przyjemność, cierpienie, ukojenie, wszystko w jednym ciele.
Kim jestem w swoim ciele?
Czym jest ciało pozbawione ubrania, fryzury? Odarte z kontekstu?

Już w latach 60. i 70. w świecie sztuki ciało stało się elementem poszukiwania tożsamości, prawa do seksualności, politycznej manifestacji, poszukiwania wolności. Aneta Nowicka mimowolnie nawiązuje do tej fali. Zadaje pytanie o tożsamość ciała i o aktualność dawnych postulatów. O to, czy cielesność jest kobieca jedynie w kontekście męskim? Czy staje się polityczna, gdy nagość jest przedmiotem publicznej debaty lub religijnej dyskusji?

Aneta Nowicka, Odsłona 2
Odsłona 2

Postać na jej zdjęciach jest jakby uwięziona pomiędzy religijnością, wymuszoną ascezą, a nieuchronną cielesnością. Kobiece ciało staje się obrazem zniewolenia przez retorykę seksualności i przymus bycia pięknym. Nowicka w swoich pracach przedstawia świat, w którym wypada wstydzić się fałd skórnych, rozstępów, czy zmarszczek, a równocześnie próbuje uwolnić się od tej kulturowej, a nawet wewnętrznej presji piękna. Odsłania się nie tylko jako artystka, ale odkrywa też swoje własne ciało. Zmęczone, czasami jakby zawieszone w próżni, poszukujące własnej przestrzeni i wolności.

Autorka obsesyjnie powraca do tematów, które w fotografii uważa za niszowe: cielesności, prywatnego obszaru kojarzonego jako kobiecy i zarazem mniej ważny oraz czynności, które są powszechnie uważane za żenujące bądź wstydliwe. Tematem jej prac jest tożsamość, kobiecość, nierealne piękno, a nawet śmierć.

Kiedy i gdzie?

24.08 - 19.09.2014

Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5, Warszawa

Wernisaż wystawy: 23 sierpnia 2014, godz. 19:00. Wstęp wolny.

Organizator

Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5, Warszawa
www.81stopni.pl

Aneta Nowicka

Aneta Nowicka, Autoportret
Aneta Nowicka, Autoportret

Pochodzi z Jastrzębia Zdroju, miasta na południu Polski, którego główną atrakcją są kopalnie. Wychowała się w rodzinie, w której nie ma artystycznych tradycji.
Studiowała w Szkole Filmowej na Wydziale WriTv, w Europejskiej Akademii Fotografii, w Laboratorium Reportażu, w Londynie skończyła kurs Photojournalism. Od zawsze zafascynowana obrazem. Zajmowała się reportażem, fotografując życie na ulicach Ameryki Południowej i Azji. Próbowała swoich sił w fotografii bulwarowej, pracując jako paparazzi w Londynie, co szybko porzuciła. Pewnego dnia skierowała aparat na siebie. Zafascynowała ją fotografia inscenizowana oraz kreacyjna. Jej drugą fascynacją jest film.
Eksperymentuje środkami przekazu video i dźwięku w swoich krótkich filmikach. Dzięki swoim pracom otrzymała granty pobytowe dla artystów, tzw. Artist in Residence w Islandii (Baer Art. Center), Kanadzie (John Snow House), Hiszpanii (Fundación Valparaíso) oraz w USA (Vermont Studio Center), gdzie miała możliwość tworzyć nowe fotografie i filmy, które później były prezentowane przed zagraniczną publicznością. Znalazła się wśród artystów, których prace prezentowano na festiwalach poruszających temat wolności: Passion For Freedom 2013 w Londynie, Galway Art Festiwal 2014 w Irlandii. Teraz czeka ją kolejna wystawa w Berlinie w 2014 roku.

Strona internetowa: www.anetanowicka.com.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni