Pano-rama 2013

  • Malarstwo
  • Katowice

To, co niezmiennie zastanawia Elsnera to szara rzeczywistość, inspirująca i pobudzająca do przeobrażania i przekształcania jej w nowe formy, mające na celu podkreślenie ukrytej tożsamości. W rysunkowych pejzażach eksponuje ludzką skłonność do estetyzacji rzeczywistości (poprzez media i sztukę) i reinterpretuje prozaiczne sytuacje z codziennego życia.

Pano-rama 2013

Na wystawie w katowickiej galerii „Rondo Sztuki” będziemy mogli zobaczyć znaczny wycinek jego twórczości, w tym tytułową „panoramę”, którą należy potraktować jako bezpośrednią kontynuację i nawiązanie do prac stworzonych przez artystę w 2006 roku. Sławomir Elsner na strychu u wujka znalazł kiedyś stos pochodzących głównie z 76/77 roku egzemplarzy śląskiego tygodnika ilustrowanego „Panorama”. Kolekcja należała do ojca artysty, który czytał periodyk, do końca lat 90. Odkrycie to wzbudziło wiele emocji i wspomnień, stając się punktem wyjścia dla powstania szeregu prac przetwarzających, ale i zarazem naśladujących motywy oraz zdjęcia z epoki gierkowskiej pojawiające się na kartach periodyku, przy zachowaniu ich charakterystycznej kolorystyki, odcienia papieru a nawet śladów błędów drukarskich.

Niedoskonałości i niedociągnięcia to zresztą często pojawiający się w jego twórczości motyw. Świadczą o tym między innymi prace z cyklu „Populaires”, biorące na warsztat nostalgiczną estetykę pornografii lat 70., których całościowy charakter zakłóca celowo performatywny gest artysty. Formuła „wydarcia” fragmentów z kompozycji, budząca niepokój i frustrację, ale równocześnie budująca atmosferę tajemniczości to również charakterystyczna cecha wykonywanych przez niego instalacji przypominających stylem dziecięce „wydzieranki” i zabawy z papierem. W tym wypadku jednak tworzonych/obdzieranych/zrywanych na ogromnych przestrzeniach ekspozycyjnych. Specjalnie z okazji wystawy, odbywającej się w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Sławomir Elsner stworzy podobne instalacje na kilku ścianach galerii „Rondo Sztuki”.

Pano-rama 2013 będzie pierwszą monograficzną wystawą artysty na Śląsku.

Kiedy i gdzie?

22.11.2013 - 22.01.2014

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice

Organizator

Rondo Sztuki, ASP Katowice, Ars Cameralis

Sławomir Elsner

5,2 Kiloton, 2005, kredki na papierze
5,2 Kiloton, 2005, kredki na papierze

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią, konsekwentnie tropiąc estetyczne konwencje jakimi posługują się ludzie dla podkreślenia swojej tożsamości.
To co niezmiennie zastanawia Elsnera i łączy szereg jego prac to formy, konwencje i style wyjęte spod kontroli projektantów i urzędników, powstające spontanicznie i mimowolnie "między ludźmi". Z drugiej zaś strony - konwencjonalność naszego postrzegania i skłonność do estetyzowania, tak najbliższego otoczenia jak i relacjonowanych przez media wydarzeń "ze świata".

Sławomir Elsner urodził się w Wodzisławiu Śląskim, jednak od połowy lat 80. mieszka i pracuje w Niemczech.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni