Pejzaż Jesienny

  • Ceramika
  • Łódź

Ceramika to sztuka bardzo charakterystyczna poprzez bogactwo formy i faktury, a także całej gamy mediów, jakimi się posługuje. Od gliny po szkliwa, angoby, tlenki metali – do żywiołu ognia, gdzie zostaje na zawsze utrwalona. Towarzyszy człowiekowi od zarania cywilizacji, znajduje wszechstronne zastosowania i warta jest większego spopularyzowania.

fot. D. Tomaszewska
fot. D. Tomaszewska

Inspiracją dla artystów biorących udział w wystawie jest bogata paletą kolorów i przemian jesień. Fotografia z ceramiką wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc o klimacie wystawy.

Kiedy i gdzie?

25.10 - 22.11.2013

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych AOIA
ul. Zachodnia 54/56, Łódź

Wernisaż wystawy: 25 października, godz. 18.00, Student Cafe.
Wstęp wolny.

fot. M. Koprowska
fot. M. Koprowska

Artyści, biorący udział w wystawie:

Monika Katarzyna Koprowska – ceramika, fotografia
Urodzona w Łodzi. Absolwentka Kensington & Chelsea College w Londynie w zakresie Ceramiki – LOCN Certyfikat oraz Harrow School of Media Arts and Design University of Westminster w Londynie - Dyplom Bachelor of Arts (BA Hons) z ceramiki pod kierunkiem prof. Christie Brown, praca teoretyczna pod kierunkiem prof. Tessy Peters. Ukończyła również studia podyplomowe z Pedagogiki i Arteterapii na A H E w Łodzi. Oprócz własnej działalności twórczej organizuje wystawy i prowadzi działania edukacyjne. Jest założycielką autorskiego Studia Edukacji i Działań Twórczych INDICA w Łodzi. Brała udział w wystawach w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Wystawa indywidualna w Muzeum Fabryki w Łodzi w 2011 roku. Uczestniczyła w projekcie społeczno- artystyczynym MS3 Re:akcja w Muzeum Sztuki w Łodzi (2009) oraz w Laboratorium Energii Twórczej w Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa (2012). Od 2005 roku członek-założyciel Związku Ceramików Polskich oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków - PSU. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Jarosław Koprowski - fotografia
Jest absolwentem Geografii w Instytucie Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego. Organizator niezależnych wypraw po Azji, Afryce i Europie. Wiele lat spędził poza granicami kraju. Od wielu lat pasjonuje się fotografowaniem. W czasach studenckich prowadził warsztaty fotograficzne dla młodzieży gdzie uczył tradycyjnych technik fotografowania. Brał udział w plenerach i wystawach fotograficznych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.

Klementyna Kot - ceramika
Absolwentka Kursu Ceramiki w Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Warszawie pod kierunkiem mistrza Stanisława Tworzydło w 2002 roku. Od 2005 prowadzi autorską pracownię ceramiki, a w niej warsztaty ceramiki dla dzieci i dorosłych. Jej działalność twórcza skupia się wokół ceramiki użytkowej głownie naczyń oraz okaryn - glinianych instrumentów muzycznych za, które otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Obecnie zajmuje się realizacją projektu „Artystyczne Urny”. Od 2005 roku członek- założyciel Związku Ceramików Polskich. Mieszka i pracuje w Warszawie.

fot. T. Siuda
fot. T. Siuda

Letycja Pietraszewska - ceramika
Absolwentka Kensington & Chelsea College w zakresie Ceramiki (BTEC Dyploma) w  Londynie, oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Ukończyła również Studia z Ceramiki (BA Hons) na University of Westminster w Londynie , I Semestr na Wydziale Ceramiki i Metalu w SUNY University w New Paltz, New York, USA od 2010 Właścicielka autorskiej pracowni "Cegielnia Art" w Nowym Kawkowie gdzie oprócz własnej twórczości prowadzi warsztaty ceramiki. Brała udział w grupowych wystawach w U.K.

Tomek Siuda - fotografia
Fotograf z silnymi objawami uzależnienia solarycznego. Absolwent Fotografii na Poznańskiej ASP. Na swoim koncie ma kilka mniej lub bardziej znaczących wystaw i publikacji. Realizując projekty traktuje fotografię instrumentalnie, jako narzędzie do osiągnięcia założonych celów. Czasem są to cele społeczne dotyczące samoświadomości lokalnych, małych wspólnot (projekt Kórniczanin Portret Wspólny), czasem jest to praca ocierająca się o arteterapię (projekt - 360 Stopni prowadzony z dziećmi z Domu Dziecka w Kórniku). Sceny, sytuacje z życia prywatnego fotografuje w sposób uniwersalizujący je, a fotografie na których ściga światło są często efektem ubocznym autoterapeutycznych wędrówek z aparatem.

Jeanne Stiff - ceramika
Absolwentka East Berkshire College w zakresie Projektowania i Sztuki B.T.E.C Dyploma oraz Harrow School of Media Arts and Design University of Westminster w Londynie - Dyplom Bachelor of Arts (BA Hons) z Ceramiki pod kierunkiem Steva Bucka, praca teoretyczna pod kierunkiem prof. Tessy Peters. Nastepnie ukończyła studia MA na University for the Creative Arts w Furnham, w Surrey gdzie obecnie pracuje jako “Artist in Residence”.  Brała udział w wielu wystawach grupowych w U.K, jej prace znajdują się w miedzynarodowych kolekcjach. Mieszka i pracuje w Londynie.

Dana Saga Tomaszewska - ceramika
Absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej w Poznaniu - Ochrona Prawna Dóbr Kultury, oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydział Edukacji Artystycznej. Dyplom artystyczny z rzeźby "Signa populis - znaki ludu" w pracowni prof. Kazimierza Raby. Należy do Związku Ceramików Polskich oraz Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. Autorka publikacji popularyzujących ceramikę oraz recenzji artystycznych, także do katalogów autorskich. Kurator wystaw i animator działań artystycznych. Uczestniczka corocznych Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w Kaflarni Zduny k/Krotoszyna. Prowadzi pracownię autorską oraz Pracownie ceramiki w Domu Kultury w Sierakowie Wlkp.
Prace znajdują się w muzeach obiektach sakralnych, w przestrzeni publicznej (Sieraków Wlkp.) oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i poza jej granicami.

Katarzyna Urbaniak - ceramika
Kontynuując  doświadczenie wyniesione ze szkoły im. Antoniego Kenara w Zakopanem od kilkunastu lat  zajmuje się rzeźbą, a obecnie rzeźbą ceramiczną. Wykorzystuje również do tworzenia prac inne materiały jak np. metal (żeliwo, brąz), żywicę, piaskowiec oraz szkło.  W formę rzeźbiarską wplata często środki malarskie i graficzne. Należy do Zarządu ZPAP Polska Sztuka Użytkowa oddział w Opolu oraz do Związku Ceramików Polskich. Wzięła udział w ponad trzydziestu wystawach w kraju i zagranicą oraz w sześciu indywidualnych, a także w plenerach rzeźbiarskich i ceramicznych. Prowadzi w Opolu warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Prace w zbiorach: Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu.

Graffus jest patronem wydarzenia.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Kancelaria Adwokacka Szczepański
  • Galeria 81 stopni