Pięć światów

  • Malarstwo
  • Warszawa

Pokażemy pięć światów pięciu osobowości, reprezentujących artystyczne środowiska warszawskie, krakowskie, łódzkie i paryskie: Heleny Zaremby-Cybis, Leszka Rózgi, Rafała Strenta, Stanisława Wejmana i Witolda Zandfosa. W Galerii będzie można obejrzeć ich osobiste notatki z podróży – zarówno tych rzeczywistych, jak i wyimaginowanych – inspirowanych spotkaniami, tradycjami, odmiennymi kulturami, odkryciami czy wspomnieniami. Pięć światów, pięć zupełnie różnych unikalnych płaszczyzn patrzenia i odbioru.

Zapraszamy do Galerii Grafiki i Plakatu na wystawę „Pięć światów”.

Kiedy i gdzie?

12.02 - 02.03.2014

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Organizator

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa
www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Helena Zaremba-Cybis

Helena Zaremba-Cybis

Studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, była pedagogiem na Wydziale Malarstwa ASP. Zajmowała się malarstwem sztalugowym (gwasz, akwarela, olej), malując pejzaże, sceny rodzajowe i martwą naturę. Rok 1947 spędziła w Paryżu, przebywając tam na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brała udział w wielu wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum w Toruniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum na Zamku w Lublinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Leszek Rózga

Leszek Rózga

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Katowicach. Zajmował się nie tylko grafiką warsztatową, ale także malarstwem i rysunkiem. Podróżował po Europie, USA i Bliskim Wschodzie; do refleksji i spostrzeżeń z podróży odsyłają pełne wspomnień, a niekiedy nawet ironiczne prace-komentarze. Na przestrzeni lat swoją twórczość prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, polskich i zagranicznych.

Rafał Strent

Rafał Strent

Grafik i malarz związany ze środowiskiem warszawskim, długoletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor zwyczajny oraz dziekan ASP w latach dziewięćdziesiątych. Interesują go głównie techniki metalowe. Na przełomie 1982-1983 roku był komisarzem prezentacji polskiej sztuki na międzynarodowym salonie ‘Jeune peinture – jeune expression’ w Paryżu. Dużo podróżował, poznając wiele tak wiele fascynujących miejsc, jak Mongolia oraz nie mniej interesujących osobowości, jak Bohumila Hrabala, czy Rafała Wojaczka.

Stanisław Wejman

Stanisław Wejman

Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką, w której posługuje się głównie techniką akwaforty i akwatinty oraz litografii. Wykładał w Kanadzie i USA, prowadził warsztaty graficzne w Maastricht, Antwerpii i Urbino. Obecnie prowadzi Pracownię Miedziorytu na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Witold Zandfos

Witold Zandfos

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Politechnice Warszawskiej. Razem z Janem Karczewskim i Michelem Lefebvre stworzył Grupę MIASTO, interesując się utopijnymi miastami przyszłości. Malarz, architekt i urbanista, otrzymał liczne nagrody za swoją działalność, jak I nagroda na Biennale w Paryżu w 1965 roku. Jest kolekcjonerem sztuki etnicznej i prymitywnej, mieszka i pracuje w Paryżu.

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni