Portret

  • Grafika
  • Warszawa

Portret [fr. < łac.], konterfekt, przedstawienie podobizny osoby lub grupy osób; jeden z najważniejszych tematów sztuk plastycznych, o wielorakich funkcjach i znaczeniach, realizowany we wszystkich technikach, w skali od miniaturowej po monumentalną (Encyklopedia PWN).

Jerzy Czerniawski - bez tytułu rysunek papier
Jerzy Czerniawski - bez tytułu (rysunek, papier)

Galeria Grafiki i Plakatu zaprasza na wystawę pt. "Portret".

Portret zajmuje w dziejach sztuki szczególne miejsce. Do czasów fotografii dostępny był tylko dla wybranych - upamiętniał ważne osobistości, podkreślał pozycję społeczną, pełnił rolę dokumentalną. Z czasem za sprawą wielu czynników społecznych i artystycznych jego funkcje ulegały zmianie. Ważniejsze od samego odwzorowania podobieństwa stało się pokazanie charakteru modela, oddanie jego nastroju czy kreowanie osobowości. Od wiernie ukazujących lub idealizujących wygląd postaci wizerunków ewoluował do abstrakcyjnych przedstawień, oddziałujących za pomocą wrażenia.

Odmian portretu jest wiele - od reprezentacyjnych, prywatnych, pośmiertnych, okolicznościowych, grupowych do symbolicznych, fikcyjnych i wielokrotnych, a szczególne miejsce wśród nich zajmuje autoportret.

Portret jest nadal tematem aktualnym. Artyści chętnie go podejmują, nadając mu ciągle nowe znaczenia. Jego różnorodność zależna jest od zastosowanej techniki, sposobu ujęcia postaci oraz indywidualnego stylu twórcy.

Teodor Durski - Montefeltre linoryt serigrafia papier
Teodor Durski - Montefeltre (linoryt, serigrafia, papier)

Na tej wystawie zaprezentujemy m. in. Stasysa Eidrigeviciusa, Jerzego Czerniawskiego, Jacka Sroki, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy, Bogny Gniazdowskiej, Andrzeja Dudzińskiego, Teodora Durskiego, Jana Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Tomasza Kazikowskiego, Marii Sochaniewicz oraz Andrzeja Stroki.

Kiedy i gdzie

10.08 - 31.08.2013

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Wstęp wolny.

Organizator

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa
www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni