Przymierz się do zmiany

  • Malarstwo
  • Warszawa

Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość? Doświadczenia awangardy pokazały, że artyści nie dysponują narzędziami uruchamiającymi wielkie zmiany społeczne. Iwona Teodorczuk-Możdżyńska wierzy jednak, że refleksje i doznania wywołane przez obrazy mogą stać się inspiracją do jednostkowej, wewnętrznej przemiany, mogą zainicjować cały ciąg kolejnych mikrozdarzeń, których efektem będzie zmiana relacji kształtujących świat zewnętrzny.

Mimo pytań o możliwość wywołania zmiany, prezentowany na wystawie fragment twórczości artystki nie stanowi obrazkowego podręcznika inżynierii społecznej. W twórczości artystki rzeczywistość zewnętrzna jest wielowymiarowo powiązana ze światem wewnętrznym. Każdy z umieszczonych na wystawie obrazów jest przez malarkę głęboko, wewnętrznie przeżyty, każde płótno zawiera ślad emocji, wydarzeń lub historii, które ją poruszają.

Poszukuje ona związanych z przeżyciem estetycznym form, które poprzez znaki, symbole pozwalają zbliżyć się do życia, do problemów pochodzących z trudno uchwytnej teraźniejszości. Większości prac towarzyszą krótkie teksty, które uzupełniają przekaz wizualny.

Przymierz się do zmiany, Iwona Teodorczuk-Możdżyńska

Autorka zapisuje tytuły obrazów w nawiasach kwadratowych – podobnie jak robił to Marek Kijewski – podkreślając w ten sposób, że tytuły wskazują zaledwie jeden z wielu możliwych wariantów odczytania przedstawionych w nich treści i sensów.

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska zaprasza widza/obserwatora do wspólnego przeżywania i – w efekcie – do zainicjowania zmiany.

Kiedy i gdzie?

02.03 – 03.04.2016

Galeria Promocyjna
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

Wernisaż wystawy: 2 marca 2016, godz. 18.00.

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska

Absolwentka warszawskiej ASP. Wieloplastyczka. Uprawia malarstwo, performance, tworzy filmy i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.
W odpowiedzi na merkantylizację sztuki i marginalizowanie roli artystów, stworzyła koncepcję wieloplastyki. Szeroko rozumiana wieloplastyka dotyczy wszystkich form plastycznych, nie tylko manualnych, ale również wizualnych, dźwiękowych, konceptualnych, a także plastycznych zjawisk powstających w ludzkich umysłach, form związanych z przeżyciem estetycznym, pozwalających powrócić do trudno uchwytnej teraźniejszości.

Strona internetowa: www.teo.art.pl.

Ważniejsze wydarzenia i działania performatywne
2015 - WIEDZA O CZŁOWIEKU I SPOŁECZEŃSTWIE, Z DODATKIEM KOLORU I EMOCJI. Czy to też spisek Panie Baudrillard? – Galeria Lufcik, Warszawa
2015 - CO JEST WAŻNE? – wystawa zbiorowa, Skwer Hoovera, Warszawa
2014 - REMIKS – Sztuka społeczności w instytucjach wsparcia społecznego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
2014 - POWROTY, wystawa zbiorowa, Neurony Lustrzane, Warszawa
2014 - Dziś są moje urodziny, performance, okolice mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Warszawa
2014 - Wkrótce moje urodziny, performance, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
2014 - Zbiorowa wystawa malarstwa – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok
2013 - 359+ [Lampedusa], performance, Warszawa
2013 - Zbiorowa wystawa malarstwa, Galeria DAP2, Warszawa
2013 - NIEZNANA PRACA MARKA KIJEWSKIEGO ODNALEZIONA WE ŚNIE, performance, Warszawa
2013 - Kolor na pocieszenie, Galeria Turbo, Warszawa
2012 - Uměni za uměni! – Galeria Jama, wystawa zbiorowa, Ostrava

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni