Dobra Rzecz

  • wzornictwo
  • Cieszyn

Dobra Rzecz

Idea

O tym, że design powinien być zaangażowany społecznie, słyszymy od dawna. Jednak dopiero w tym roku został stworzony pierwszy w Polsce projekt, łączący wzornictwo i ekonomię społeczną – marka WellDone. Ekonomia społeczna, to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. „Rdzeń” takich działań stanowią przedsiębiorstwa społeczne funkcjonujące w różnych formach organizacyjno-prawnych. Za przedsiębiorstwo społeczne uznaje się podmiot prowadzący działalność rynkową, z której zysk inwestowany jest w cele społeczne. Takie przedsiębiorstwo prowadzi m.in. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna i to w nim produkowane są produkty WellDone.

Realizacja projektu WellDone ma w dalszej perspektywie prowadzić do utworzenia w Cieszynie Centrum Designu Społecznego – unikalnego partnerstwa, promującego stosowanie wzornictwa w działalności przedsiębiorstw społecznych oraz pomagającego podmiotom ekonomii społecznej we wdrażaniu design thinking do swojej strategii.

Pierwsze projekty dla tej marki stworzyli studenci ASP w Warszawie oraz politechniki w Holon. Obecnie, dzięki zorganizowaniu otwartego konkursu projektowego, chcemy szerzej promować ideę designu zaangażowanego społecznie oraz przedsiębiorczości społecznej. Pragniemy również lansować polski design i młodych polskich projektantów.

Zadanie konkursowe

Stworzenie projektu produktu dla marki WellDone przy użyciu materiałów dostępnych w produkcji WellDone – drewno, stal, sklejka, filc, tkaniny. Najwyżej oceniane będą projekty produktów oryginalnych, prostych technologicznie, posiadających cechy użytkowe, oparte na dowcipie, biorące pod uwagę racjonalne wykorzystanie materiału. Projektowane rzeczy powinny nawiązywać do istniejącej linii WellDone.

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do projektantów sztuki użytkowej oraz wszystkich, którzy pasjonują się projektowaniem oryginalnych produktów - osób młodych, studentów, architektów, projektantów wnętrz oraz wszystkich zainteresowanych współczesnym wzornictwem i zagadnieniami ekonomii społecznej.
Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Nagrody

I nagroda – 4 000 zł; możliwość zakupu praw autorskich 100 zł; wdrożenie do produkcji zwycięskiego projektu oraz prezentacja projektanta i zwycięskiego projektu na łamach pisma jednego z patronów medialnych.

Terminy

Czas trwania konkursu: 15 lutego 2012 roku – 10 czerwca 2012 roku.

Ostateczny termin nadsyłania prac: 10 czerwca 2012 roku, godzina 24:00.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone – 30 czerwca 2012 (informacja o projektach wyłonionych w konkursie zostanie umieszczona na stronie www.welldone.co).

Regulamin

Regulamin konkursu można pobrać bezpośrednio, link poniżej (pdf):
www.welldone.co/konkurs/regulamin.pdf

Formularz zgłoszeniowy (pdf):
www.welldone.co/konkurs/formularz.pdf

Organizator

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem"
ul. Wałowa 4, 43-400 Cieszyn
www.fundacjabycrazem.pl
www.welldone.co

Wsparcie

Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.

Partnerzy serwisu

  • Galeria 81 stopni