Mural na Rondzie Mogilskim
- Grafika
- Internet
Ukończona w 2008 roku gruntowna przebudowa Ronda Mogilskiego okazała się sukcesem w zakresie poprawy drożności komunikacji samochodowej, lecz zawiodła jako próba wytworzenia przestrzeni przyjaznej mieszkańcom. Przesunięcie komunikacji publicznej na niższy poziom obiektu wytworzyło sytuację, w której tysiące mieszkańców Krakowa codziennie spędzają od kilku do kilkunastu minut w otoczeniu betonowych ścian estakady samochodowej, okalającej nieckę ronda. Pomimo prób podjętych przez projektantów, Rondo Mogilskie nie jest przestrzenią, w której krakowianie chcieliby spędzać czas. Ławki ustawione w pobliżu wyeksponowanych po przebudowie pozostałości rozebranego na początku lat 50. XX wieku fortu Lubicz świecą pustkami. Wyłożony równą kostką plac jest jedynie klasycznym transit zone, przez który przemykają w pośpiechu podróżni.
Mural zrealizowany na podstawie wyłonionego w konkursie projektu ma szansę realnie wpłynąć na kondycję przestrzeni publicznej Ronda Mogilskiego. Ma on bowiem dać początek plenerowej galerii wielkoformatowych malowideł naściennych, których obecność odmieni nie tylko estetykę, ale być może także funkcję tego obiektu. Ulokowanie większej ilości malowideł w przestrzeni, gdzie będą one silnie oddziaływać na siebie nawzajem, jest oczywiście ryzykowne, a więc tym bardziej należy podejść do konkursowego zadania z rozmysłem. Mając nieustannie w pamięci, że łukowata ściana zlokalizowana u wylotu tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju ma zostać pomalowana jako pierwsza, lecz nie ostatnia.
Dla kogo?
Konkurs skierowany jest do artystów z różnych obszarów sztuki współczesnej – twórców murali, jak również architektów, malarzy, grafików, designerów, ilustratorów, czy twórców komiksów.
Pragniemy zaktywizować środowiska dotychczas niezaangażowane w proces tworzenia murali i zaprosić je do przyjęcie wspólnej odpowiedzialności za przestrzeń publiczną miasta Krakowa. Konkursowy mural ma dać początek plenerowej galerii wielkoformatowych malowideł naściennych, która stanie się jedną z atrakcji turystycznych miasta.
Zadanie konkursowe
Przedmiotem konkursu jest projekt Muralu, który ma zostać zrealizowany na elewacji ściany bocznej tunelu tramwajowego na Rondzie Mogilskim w Krakowie. Projekt musi uwzględniać obrys ściany przeznaczonej pod Mural.
Projekt nie może zawierać treści politycznych, religijnych, erotycznych, ksenofobicznych, rasistowskich oraz powszechnie uważanych za obraźliwe.
Nagrody
Nagroda w konkursie na projekt wynosi 5.000 PLN.
Organizator konkursu zobowiązuje się zrealizować zwycięski projekt lub dostarczyć zwycięzcy konkursu sprzęt i materiały niezbędne do samodzielnej realizacji muralu, aby nie ponosił on dodatkowych kosztów z tytułu jego realizacji.
Termin
Szczegółowy harmonogram konkursu:
13.06 - ogłoszenie konkursu
15.08 - termin składania prac na konkurs
31.08 - ogłoszenie wyników konkursu
15.09 - start realizacji muralu na podstawie zwycięskiego projektu
Regulamin
Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć pod linkiem:
www.101murali.pl/news/regulamin.html
Organizator
Fundacja Świadoma Przestrzeń, Kraków
www.101murali.pl
Informator
Ostatnio dodane
Wsparcie
Piszemy o sztuce.
Jeśli chcesz, możesz postawić nam kawę, byśmy mogli dalej to robić.